Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaAli Poyrazoğlu

Ali Poyrazoğlu

Ali Poyrazoğlu;

Unesco iyi niyet elçisi, Devlet Sanatçısı

9 Temmuz 1946, İstanbul

Sinema ve tiyatro oyuncusu, yazarı ve yönetmen.

İstanbul’da doğan ünlü oyuncu İstanbul Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Ve sonrasında İngiltere ve Fransa’da tiyatro eğitimi aldı. Oyunculuk hayatı Şehir Tiyatroları’nda başladı. Ardından çalıştığı tiyatrolar; Dormen Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu. Sonrasında 1972 yılında kendi tiyatrosunu kurdu. Yurtdışında oyunlarını sergiledi.

Bu sırada 1998 Amerika’da Broadway’de Pera Palas adlı oyunu İngilizce olarak baş rol oynadı. Tiyatronun dışında radyo ve televizyon oyununu yazdı, yönetti. Ali Poyrazoğlu Paris’te “İçimdeki Timsah” adlı oyununu  Fransızca olarak sergiledi. Bunların dışında radyo ve televizyon programları, televizyon dizileri ve sinema vardı hayatında. Ayrıca gazete köşe yazarlığı da yaptı.

Ali Poyrazoğlu

Adile Naşit, Yıldız Kenter, Zeki Müren, Müjdat Gezen, Ferdi Özbeğen, Sezen Aksu, Rasim Öztekin, Ayşen Gruda, Bülent Kayabaş, Nilgün Belgün, Korhan Abay gibi isimlerle çalıştı. Aynı zamanda yeni yetenekleri kazandırdı tiyatro ve sinemaya.

Sağlıklı ve her zaman olduğu gibi üretken bir ömür diliyoruz kendisine.

❤ ❤

Ali Poyrazoğlu

Facebook Yorumları
Önceki İçerikFrida Kahlo
Sonraki İçerikNikola Tesla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz