Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaAydın Boysan

Aydın Boysan

Aydın Boysan

17.06.1921 – 05.01.2018 (96)

Aydın Boysan. O mimar. O gazeteci, O Yazar. O aynı sofrada oturmak isteyebileceğiniz, sohbetini dikkatle dinlemek isteyeceğiniz bir entelektüel.

Mimarlık mesleği ile ilgili çok önemli çalışmalar yapmış. Pek çok eserinin yanında Mimarlar Odası’nın kurulması, geliştirilmesi, sekreterliği, yönetimi vb…

Gazete yazarlığı deseniz ona keza. Kaç kitabı var saymadık ama (44), basabilmek için “bas yayınları” nı kurduğunu biliyoruz.

Ondan her bahseden “mütevazi, dost, entelektüel ve birikim insanı” olduğundan bahsediyor. Eh rakı da seviyorsa, sofra adamıysa, bundan kime ne.

Aydın Boysan

“Ustaların ustasıydı, duayen bir mimardı, iyi bir yazardı, rakı içmenin adabı ondan sorulurdu. Türkiye’nin çok yakından tanıdığı ve sevdiği bir isimdi o Aydın Boysan. Mimar, gazeteci ve yazar Aydın Boysan, 6 Ocak 2018 tarihinde 97 yaşında aramızdan ayrıldı. 17 Haziran 2021 onun 100. doğum günü” (Posta Gazetesi)

Aydın Boysan için daha fazlası

“Dilimiz, saçma bir deyimi kullanmaya alışmış. Alay etmek için ‘müzelik’ diyoruz. Bunda bir çeşit, ‘yaşayışı sona erdi’ çıtlatması da var. Oysa bir eserin müzeye girmesi, aslında onun ‘sonsuz bir ömre başlaması’ demek. Bu gerçeği henüz öğrenemedik.” (Yollarda)

“Elbet biliyordu ki açılacak istisna kapılarından içeriye cümle münasebetsiz kişiler doluşacaklar.” (Bir Ömür Yetmiyor)

“Zaman kavramını önemsemeyenler, yaşamın ne anlama geldiğini anlamazlar bile…” (Bıkma Yaşa)

“Oysa düşünmek ve duyumsamak, elbette az ya da çok, beyin ve yürek çabası gerektiriyor. (Bıkma Yaşa)

“Şerefini korumak, herkesin kendi görevi… Ama sağlığı korumak, herkesin kendi elinde değil… Onun için şerefe değil, sağlığa diyerek içmeli!” (Şerefe)

“Şişede durduğu gibi durmaz ki kâfir Tutar insana yaşamayı sevdirir.” (Şerefe)

Saygıyla anıyoruz

Facebook Yorumları
Önceki İçerikFakir Baykurt
Sonraki İçerikAdile Naşit

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz