Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaBartolomeo Cristofori

Bartolomeo Cristofori

Bartolomeo Cristofori

Bartolomeo Cristofori di Francesco, kısaca Bartolomeo Cristofori. 4 Mayıs 1655’te Padova İtalya’da doğan Cristofori 27 Ocak 1731’de İtalya’nın Floransa kentinde hayatını kaybetmiştir.

Piyanoyu icat eden büyük dahi.

Bartolomeo Cristofori

Cristofori’nin piyano hakkındaki en büyük başarısı ise çekicin tellere vurduktan hemen sonra geriye çekilmesini sağlayıp, çekicin telden çıkacak sesi engellemesini önlemesiydi.

İlk piyanosunu 1720’li yıllarda çembaloyu geliştirerek Floransa’da üretmiştir. Ölümüne kadar sadece 20 piyano üretebilmiş, ürettiği bu müzik aletine de “gravicembalo col piano e forte” adını vermiştir. (“yumuşak ve yüksek sesli harpsichord“)

Çembalo
Çembalo

İsmindeki “yumuşak ve yüksek sesli” kısmı piyanonun atası olan çembaloya bir göndermedir. Çembalo, piyanodan farklı olarak tuşlara ne kadar sert ya da ne kadar yumuşak vurulursa vurulsun sesi aynı düzeyde çıkarır. Ama piyano tuşlara vurulma sertliğine göre oluşacak sesin ayarlanabildiği bir çalgıdır.

Ünlü besteci ve çembalo tamircisi olan Johann Sebastian Bach, Cristofori’nin ürettiği ilk piyanoyu denemiştir.

Bartolomeo Cristofori öldükten sonra bir çok kişi bu piyanolar üzerinde geliştirmeler yapmaya devam etmiş ve piyano günümüze kadar gelen popüler bir müzik aleti olarak herkesin aklına kazınmıştır.

İtalyan müzik adamını saygıyla anıyoruz.

Öneriler

Facebook Yorumları
Önceki İçerikAudrey Hepburn
Sonraki İçerikSigmund Freud

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz