Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaBergen

Bergen

Bergen

15.07.1959 – 14.08.1989 “30”

O Müzik dünyasının acılı kadını. Esas adı Belgin Sarılmışer’dir.

Ufak yaşlarda mandolin çalarken öğretmenin yönlendirmesi ile konservatuar sınavlarını birincilikle kazanır Belgin. Maddi imkansızlıklar yüzünden ise piyano ve viyolonsel eğitimine ancak iki yıl devam edebilir.

Bergen

Grup Lokomotif Orkestrası ile birlikte hafif müzik ve Türk Sanat Müziği yapması aslında tamamen bir tesadüf eseri sonucudur. Arkadaşlarıyla eğlenmeye gitti Feyman Gece Kulübü’nde arkadaşlarının isteği ile tek şarkı için sahneye çıkmıştır. Ve artık kaderinin değişeceği o gecede, sahne teklifi gelir.

Çalışmaya başlar ama…

Ne ısrarlı hayranı O’nu rahat bırakır. Ne de elinden alınan arabası yüzünden günden güne biriken borçlar. Sonunda hayranı Halis Serbest’in evlilik teklifini kabul eder. Bu maddi çıkmazdan başka çıkış yolu bulamamıştır.

Nikahın sahte olduğu, ve Halis Serbest’in başka biri ile evli olduğu gerçeğiyle yüzleşince, kendisinden ayrılır. Ama şiddet ve zulüm bu şekilde bitmez. Bu sefer gerçekten evlenirler. Ara ara şiddet yüzünden ayrı yaşasalar da evlilik bitmez. Ayrı yaşamayı hazmedemeyen eşinin azmettirmesiyle bir kova kezzap ile mağdur edilir.

Eşinin silahlı saldırısı sonucu vefat edecektir. Ailesi eşinin baskısından endişelenip, Bergen’in mezarını bile kafesler içinde korumaktadır.

Kadına şiddetin en acılı sembolü, arabesk müziğin kraliçesi olmuştur Bergen.

1987 yılında hayat hikayesinden esinlenilmiş “Acıların Kadını” filminde başrol oynamıştır. 2022 yılında ise kendisini Farah Zeynep Abdullah’ın canlandırdığı “Bergen” filmi vizyona girmiştir.

Saygıyla anıyoruz.

Şarkıları için Spotify, biyografisi için Vikipedi

Facebook Yorumları
Önceki İçerik Gustav Klimt
Sonraki İçerikHarun Kolçak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz