Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaBob Ross

Bob Ross

Bob Norman Ross

29 Ekim 1942; Florida – 4 Temmuz 1995; Florida

Amerikalı ressam ve televizyoncu.

Şuraya da mutlu bir ağaç çizelim

Ressam; mutlu olmak, mutlu etmek ve mutlu bir dünya yaratmak için çiziyordu. Aslında öncelerde O bir ressam değildi. Babasının marangoz dükkanında sol işaret parmağının bir kısmını makineye kaptırdıktan sonra, eğitimini bıraktı. Ve sonrasında ABD Hava Kuvvetlerine katıldı. Resim çizmeye, görev nedeniyle Alaska’ya gittiğinde başladı. Çünkü doğanın güzelliğine hayran kalmıştı. O dönemlerde başka ressamları izliyor ve sürekli yeni bir şeyler öğreniyordu.

Mesela resimlerini ıslak tuval üzerine yapıyordu. Böylece daha hızlı bitirebiliyordu. Resimlerinin güzelliği ve hızlı bir şekilde bitirmesi, 1982’de Walt ve Annette Kowalski’nin dikkatini çekti. Televizyon fikri bu tanışmanın ardından doğdu . PBS kanalında orijinal adı The Joy of Painting olan program “Resim Sevinci” adıyla Türkiye’de TRT 2 kanalında yayınlandı. Bu 403 bölüm için 30 binden fazla resim çizdi.

Bob Norman Ross

“Bir süre önce bir mektup aldım ve dediler ki, “Bob, dünyanızdaki her şey mutlu görünüyor.” Kesinlikle. İşte bu yüzden resim yapıyorum. Çünkü istediğim türden bir dünya yaratabilirim ve bu dünyayı istediğim kadar mutlu edebilirim. Eğer kötü şeyler arzuluyorsan, haberleri izle.”

Bob Ross çok sevildi. Çünkü çok doğaldı. Örneğin saçlarını perma yaptırdı ve öyle sevildiği için hiç değiştirmedi. Mesela her döneme hitap edebilmek için hep aynı tarz giyindi. Basit sade kot pantolon ve bir gömlek. Ayrıca programları, bir çok dilde ve bir çok ülkede çok beğendi. Ancak programlarından hiç para kazanmadı. Aksine istemediği halde resimlerini satarak program kanalına bağışladı. Çünkü insanlara mutluluk aşılamak istiyordu.

Ağaçlar arasında yaşayan hayvanları anlattığı programında, insanlara doğa sevgisini gösterdi. Ve biliyor musunuz. Resimlerinin hemen hemen hepsinde ağaç varken, sadece yüzde birinde insan vardı!

Anısına saygıyla…

İnternet Sitesi | Videoları YouTube | Biyografi  Vikipedi

Kesinlikle; #BobRoss #TheJoyofPainting #ResimSevinci


Facebook Yorumları
Önceki İçerikBarbaros Hayreddin Paşa
Sonraki İçerikKoca Yusuf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz