Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaEkrem Reşit Rey

Ekrem Reşit Rey

Ekrem Reşit Rey

Oyun Yazarı

1900 yılında doğan yazar, 13 Temmuz 1959 yılından vefat etmiştir.

Wikipedia der ki;

Revü ve operetleri ile tanınır. Eserlerinin tamamını kardeşi Cemal Reşit Rey bestelemiştir. Ayrıca bu eserler Darülbedayi‘de sahnelenmiştir.  Eserleriyle Fransız müzikal kültürünü Türkiye’ye adapte etmeye çalışmıştır. Ayrıca yazarın pek çok ünlü romanı radyoya uyarlanmıştır. Ek olarak otuzu aşkın piyesi ise radyolarda oynanmıştır. En ünlü eseri Lüküs Hayat operetidir. 


Yazar henüz daha on üç yaşındayken Paris ile tanıştı . Sonrasında ise bir müddet İsviçre’de bulundular. Kariyerinin başında resim sanatı, Güzel Sanatlar Akademisi ve  Fransızca Öğretmenliği gibi denemeler oldu. Romanlarını Fransızca yazdı. Hatta “Barbaros Hayreddin’in Kitabı (1931)” adlı romanı ile Fransız Yazarlar Cemiyeti üyesi oldu. 1931 tarihinde yayınlanan kitap sekiz farklı dile tercüme edilmiştir.

Yazar 1942 yılında Fransa tarafından”Officier d ‘Académie” ödülüne layık görüldü

Ekrem Reşit Rey

”Bir devrin sonunu haber veren genel bıkkınlık havası, kaderci bir aldırmazlık her yerde hissediliyordu.”

”Bir çığlığı susturabilir, bir bedenin düşmesini engelleyebilir ya da isyan eden bir halkı sakinleştirebilirsiniz; ama -ayrı ayrı önemsiz duran, bir aradayken tehdit teşkil eden- parmakların arasından akan kum taneleri gibi fark edilmeyen sessiz günlük olayların karşısında ne yapabilirisiniz ?” (Barbaros Hayrettin’in Hayatı)

Ekrem Reşit Rey ‘i saygıyla anıyoruz.

Ek Olarak;

Facebook Yorumları
Önceki İçerikFatma Aliye Topuz
Sonraki İçerikSafiye Ayla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz