Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaErnesto Che Guevara

Ernesto Che Guevara

Ernesto Che Guevara

14 Haziran 1928 – 9 Ekim 1967 (39)

Tıp eğitimi almış, gönlünü adalet ve özgürlüğe vermiş bir deli kanlı. Sosyalist devrimci hareketin sembolü. Hatta öyle ki; o meşhur fotoğrafı “dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf (Alberto Korda) ve 20. yüzyılın sembolü olarak nitelendirilmiştir. *

Arjantinli siyasetçi, Küba’nın devrimci liderlerinden ve sosyalist devrimci.

İspanyol ve İrlandalı bir ailenin çocuğu olarak Arjantin’de dünyaya geldi. Küçük yaşlarda yaşadığı astım krizlerine rağmen güçlü bir sporcu olarak yetişti. Satranç oynamaya meraklıydı, turnuvalara katılırdı. Pablo Neruda’nın şiirlerinden, Jules Verne‘in macera romanlarına ve Sigmund Freud‘un psikanaliz çalışmalarına kadar edebiyata da ilgi duyuyordu.

Aslında tıp eğitimi alan Che bütün Latin Amerika’yı dolaştı. Ve sonrasında yoksulluğun ortadan kaldırılması uğruna özgürlük mücadelesi başladı. İlk önce Guatemala sosyal devrimi ve hemen ardından Küba’da Fidel Castro’nun devrimci çalışmalarına destek verdi. Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Bolivya’da da bulundu. Bolivya’da bulunduğu sırada öldürüldü.

Orta – Güney Amerika’daki özgürlük hareketlerinin hala ilham veren liderlerinden birisidir. Latin Amerika’yı dolaşırken gördüğü yoksulluğun engellenebilmesi için girdiği mücadele sonucunda bir çok kitap kaleme aldı. Özgürlük arayışında bir ömürdü O’nunki.

Ernesto Che Guevara ‘yı iyilik ve kötülük üzerine söylediği sözleriyle anıyoruz bugün.

Ernesto Che Guevara

“İyilik yapmaya devam et. Karşındaki o iyiliğe olmasa bile sen o iyiliğe layıksın.”

“En kötüsü de ne biliyor musun? Kendine yenilmek, pes etmek.”

Facebook Yorumları
Önceki İçerikÖzdemir Asaf
Sonraki İçerikTakiyüddin bin Maruf-i

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz