Ana SayfaFatih Sultan Mehmed

Fatih Sultan Mehmed

Fatih Sultan Mehmed çağ kapatıp çağ açan padişah. Batıda Grand Turco adıyla bilinen Osmanlı’nın 7. padişahı O. Büyük İstanbul Fatihi.

30 Mart 1432 – 3 Mayıs 1481 tarihleri arasında yaşamış. Tam 30 yıl hükümdar olmuş Fatih Sultan Mehmed.

Öyle büyük bir padişah ki hala Türk ve İslam dünyasında kahraman olarak anılıyor. Çünkü henüz 21 yaşındayken filmlere konu olmuş bir dehayla İstanbul’u feth etmişti. Hz Muhammed’in hadisinde müjdelenen padişahtı II. Mehmed.

Fatih-Sultan-Mehmed-II.-Mehmed

KONSTANTİNİYYE ELBET FETHOLUNACAKTIR. ONU FETHEDECEK KOMUTAN NE GÜZEL KOMUTAN, ONU FETHEDEN ORDU NE GÜZEL ORDUDUR.

Edirne’de doğan, şehzadeliği Amasya ve Manisa’da geçen Fatih Sultan Mehmed farklı dallarda bir çok eğitim alarak çok küçük yaşlarda o kahraman olmak için kendini geliştirmişti. Ve işte tarihler 29 Mayıs 1453’ü gösterdiğinde İstanbul’u feth ediyordu. Bizans İmparatorluğu’nun sonra erişi ile Orta Çağ kapanıp Yeni Çağ başlamıştı. Sonrasında Arap dünyasında “Ebû’l-Feth” yani Fethin Babası ve  Avrupa’da “Kayser-i Rûm” yani Bizans İmparatoru olarak anılacaktı. Ve kendisine hediye edilen Medici Madalyonu’nda da Bizans İmparatoru yazmaktaydı.

Ve artık İstanbul başkentti. O İstanbul ki bir çok imparatorluğa başkentlik yapmıştı. Efsane İstanbul artık Osmanlı başkentiydi. Yaşadığı dönemde eğitime ve bilime verdiği önemle tanınıyordu. Şehzadeliği döneminde zaten önde gelen hocalardan farklı konularda eğitimler almış, çok zeki bir öğrenciydi. 21 yaşına geldiğinde İstanbul’u feth etmesine yarayacak dahiyane planları yapabilecek kadar zeki ve eğitimliydi. Ve İstanbul’a girdiğinde Fatih Sultan Mehmed ‘in yanında hocası Akşemseddin vardı. Sonrasında Osmanlı’nın ilk yüksek öğretim kurumu Sahn-ı Seman’ı kurmuş, Fatih Camii’nin yanında büyük bir kütüphane oluşturmuştu. Ali Kuşçu‘yu görevlendirip ilk gözlemesini yaptırmıştı.

İstanbul’un Fatihi Fatih Sultan Mehmed’i saygıyla anıyoruz.

Facebook Yorumları
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz