Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaFatma Aliye Topuz

Fatma Aliye Topuz

Fatma Aliye Topuz

09.10.1862 – 13.07.1936 – 74. 

“Bir Hanım”

Tarihçi Ahmed Cevdet Paşa ile Adviye Hanım’ın kızı olarak dünyaya gelmişti. Eğitimi Ali Sedat Bey’in özel hocalardan aldığı dersleri dinlemekten ibaret olmuştu. Kendisini bu sayede geliştirmişti. Sonra Fransızca ‘ya ilgi duyduğu için ders alarak iyi düzeyde öğrenmişti. Henüz 17 yaşındayken  Gazi Osman Paşa’nın yeğeni Kolağası Faik Bey ile evlenmişti. Yıllarca kocasından gizli okumuştu kitaplarını. Sonra kocasının tutumu yavaş yavaş değişince tercümeler yapmaya başlamıştı.

Ve böylece edebiyat hayatı başlamıştı. İlk olarak 1889 yılında Georges Ohnet’in Volonté adlı romanını Meram adıyla çevirmişti.  “Bir Hanım” adıyla imzalamıştı bu romanı. Sonrasında “Bir Hanım” olarak gösterdiği çabalar, ünlü yazar Ahmed Mithat Efendi’nin dikkatini çekmişti. Sonraki çevirilerinde adı “Mütercime-i Meram” olmuştu.

Ve sonrasında 1892 yılında ilk romanı olan Muhadarat’ı yayımlamıştı. Hemen ardından 1899 yılında Udi adlı romanı gelmişti. Diğer romanları Ref’etEninLevayih-i Hayat. Son eseri de 1914 yılında yazdığı Ahmed Cevdet Paşa ve Zamanı. Eserlerinde kadın erkek ilişkileri ve evlilik konularını işlemişti yazar. Ekonomik yönden özgür kadın kahramanlar yaratmıştır romanlarında.

Fatma Aliye Topuz

Fatma Aliye Hanım yazarlığının yanı sıra kadın sorunları ile ilgili de çalışmıştır. Hanımlara Mahsus Gazete’de kadın sorunlarına ilişkin makaleler yazmıştı. Ve kadın haklarını savunmuştu.

Kadın hakları çalışmalarının yanında yardım kuruluşlarında da çalışmıştı. “Nisvan-ı Osmaniye İmdat Cemiyeti” adlı bir dernek kurmuştu ve bu dernek ilk resmi kadın derneği olmuştu.

Aynı zamanda Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin de ilk kadın üyesi olmuştur.

Döneminde yaşamış kadınlara öncülük etmesi, savaşlardan yorgun düşmüş ülke insanlarına yardım etmek için gönüllü çalışmalar yapması hayranlık verici.

İlk Türk kadın roman yazarı, aktivist. Fatma Aliye Topuz anısına saygıyla…

Biyografisi | Eserleri

#FatmaAliyeTopuz


Facebook Yorumları
Önceki İçerikEce Ayhan Çağlar
Sonraki İçerikEkrem Reşit Rey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz