Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaFeriha Tevfik

Feriha Tevfik

Feriha Tevfik Negüz. Türkiye’nin ilk güzellik kraliçesi.

27 Mayıs 1910, İstanbul –  22 Nisan 1991, İstanbul (81)

Bugün Zaman Ağacı‘nda anmak istediğimiz kişi Feriha Tevfik Negüz.  Cumhuriyet’in kurulduğu ilk yıllarda bir güzellik yarışması. O yarışmaya katılmak. Ve birinci olmak. Hayal gibi…

1929’da Cumhuriyet Gazetesi’nde ufak bir ilan yayınlanmıştı: “Türkiye’nin en güzel kadınını arıyoruz, güzellik kraliçesi seçilecek…” ilanıyla değişmişti hayatı. Çocukluğundan beri Amerika’ya gidip oyuncu olmak istemiş, bir mektup bile yazmıştı. O zaman gerçekleşmeyen hayal; 1929 yılından sonra gerçekleşecekti.

Feriha Tevfik

“BÜTÜN DÜNYADA GÜZEL KADINLAR SEÇİLİR VE MEMLEKETLERİNİN GÜZELLİK KRALİÇESİ İNTİHAP EDİLİRKEN, BİZİM BÖYLE BİR KRALİÇEMİZ NİÇİN OLMASIN? TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL KADINI ACABA KİMDİR?”

İlan metni böyleydi tam olarak. 48 aday halk tarafından seçilir. Ve jüri karşısına çıkar. Bakın, kimler var jüride? Abdülhak Hamid Tarhan, Halit Ziya Uşaklıgil, Peyami Safa, İbrahim Çallı, Bedia Muvahhit, Hüseyin Rahmi Gürpınar gibi 60 kişilik dev bir jüri.

Sonunda 1.seçildi. Ve 1930 yılına Amerika’ya gitti. Miss Universe güzellik yarışmasını izlemek isterseniz işte linki. 1930 Miss Universe.

Savaşların yaşandığı, sınırların yeniden çizildiği, kadının ismini duyurmaya çalıştığı o yıllarda Feriha Tevfik ‘in böyle bir şeye cesaret etmek bile başlı başına bir övgü konusu. Sonrasında Amerika’da filmlerde oynayamadı ancak 1939 yılına kadar Yeşilçam’da boy gösterdi Feriha Tevfik.

Güzelliğine ve cesaretine hayranlık duyarak saygı ve rahmetle anıyoruz.

Biyografisi ile ilgili bilgi için ise buraya bakabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Önceki İçerikAhmed Arif
Sonraki İçerikCem Yılmaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz