Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaFrida Kahlo

Frida Kahlo

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon

(6 Temmuz 1907 – 13 Temmuz 1954 “47”)

Meksika’nın gururu, Tıp Eğitimli Ressam.

O Frida, Frida Kahlo. Özgürlüğün simgesi, Oto portrenin kraliçesi. Ciddi sağlık sorunlarıyla dolu kısacık hayatına ve eserlerine saygıyla kaleme alıyoruz bu etkinliği…

Daha önce Mavi Ev; Casa Azul yazımızda bahsetmiştik kısacak hayatından.

O Frida Kahlo, Dünyaca Ünlü Ressam,  Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon.

Frida 6 yaşındayken çocuk felci yüzünden engelli kalıyor. “Tahta Bacak Frida” adı buradan geliyor. 18 yaşında başından geçen bir otobüs kazasından sonra ömrü; (kalçadan girip, leğen kemiğinden çıkan bir demir çubuk yüzünden) korseler, hastaneler, doktorlar etrafında geçecek; omurgasında ve bacağında dinmeyen ağrılarla yaşayacak, 30un üzerinde ameliyat geçirecek ve en sonunda engelli bacağı kangren yüzünden kesilecektir. 

22 yasındayken, kendisinden 20 yaş büyük ressam Diego ile evlenir. 

Frida Kahlo

Frida Kahlo’nun 143 resmi vardır; 55 tanesi Oto portredir. Yaşamının büyük bir bölümünü yatakta başının üstünde duran, “gündüzlerinin ve gecelerinin celladı” olarak tanımladığı bir aynaya bakarak geçirdiği için sürekli oto-portre çizmiştir. Resimlerindeki ustalık, Pablo Picasso’ya bile “Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz” dedirtmiştir

Covid sebebiyle şimdilerde sadece dijital olarak gezilebilen evini tekrar gezmek için yazımızdan yardım alabilirsiniz.

2002 yılında hayatının konu alındığı, karaktere Salma Hayek’in hayat verdiği oscar ödüllü filmin fragmanını incelemek isterseniz burada.

Kırk yedi yıl içinde gelip giden Frida Kahlo ‘yu saygıyla anıyoruz bu ay. Temmuz hem doğum hem de sonsuzluğa gittiğinin ayı..

Facebook Yorumları
Önceki İçerikAta Demirer
Sonraki İçerikAli Poyrazoğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz