Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaGazi Yaşargil

Gazi Yaşargil

Gazi Yaşargil

6 Temmuz 1925, Lice, Diyarbakır

Türk bilim insanı ve beyin cerrahı.

Dünya tıp tarihine geçen 50 hekimden biri olan bir yüzyılın beyin cerrahı O. Hayat kurtarmaya adanmış bir ömür. Teşekkürlerle selamlıyoruz.

Babasının kaymakamlık yaptığı Diyarbakır Lice’de başlayan hayatı başarılarla dolu. Kardeşleri İhsan’ı tifo nedeniyle kaybetmeleri; kardeşleriyle birlikte O’nu da tıp okuma sebepleri oldu. Erdem Yaşargil Basel’de Genel Cerrahi Profesörü, Günay Yaşargil ise Zürih’te Nörofizyoloji Profesörü oldu.

Gazi Yaşargil önce Ankara Üniversitesi’nde sonrasında ise Avrupa’da eğitimine devam etti. 1944 yılında Almanya’daki Friedrich Schiller Üniversitesi’nde, 1945’te Basel Üniversitesi’nde eğitim aldı. Ve burada 1950 yılında doktorasını yaptı. Sonrasında Bern Üniversitesi’nde yardımcı profesör olarak psikiyatri bölümünde çalışmaya başladı. Hemen ardından Basel Üniversitesi’nde Nöroşiruji bölümü’nde, 1957 ve 1965 yılları arasında Zürih’teki üniversite çalıştı. 1965 yılında yardımcı profesör oldu. Ardından 1965 ve 1967 yılları arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Burlington Vermont Üniversitesi’nin Nöroşirüji Bölümü’nde çalışmalarını sürdürdü.

Gazi Yaşargil

Mikrovasküler cerrahi alanında çalışmalar yaptı. Ve sonunda epilepsi ve beyin tümörünü kendi yöntemleriyle tedavi etti.

Sonuç olarak onlarca ödül, fahri üyeliklerle dolu çok başarılı bir meslek hayatı var.

Dünyanın ilk beyin by-pass ameliyatını yapan profesörün sözleri dikkat çekici.

“İyi bir hafızanın genetikle de ilgisi var elbette ama beyni, abur cuburdan korumak gerekiyor. Nasıl ki sağlıklı olmak için iyi beslenmek gerekli, beyni de sağlıklı tutmak için gereksiz bilgiden uzak tutmak lazım.”

Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil, mikronöroşirurji alanındaki çalışmalarına, bu alanda eğitim, öğretim ve üretimine ara vermeden devam ediyor. Hocamıza nice sağlıklı ve üretken yıllar dileriz.

Biyografisi Vikipedi | Yeditepe Üniversitesi


Facebook Yorumları
Önceki İçerikKoca Yusuf
Sonraki İçerikSafiye Ali

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz