Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana Sayfa Gustav Klimt

 Gustav Klimt

 Gustav Klimt

14.07.1862 – 06.02.1918 (56). Avusturyalı Ressam

Büyük sanatçı Gustav Klimt, 14 Temmuz 1862 yılında Baumgarten/Avusturya’da dünyaya geldi. Kuyumcu bir baba ve şarkıcı bir annenin çocuğudur. Klimt küçük yaşta sanata ilgi duyan başlamıştır. Öylesine ki daha on dört yaşındayken Dekoratif Sanatlar Okulu‘na girmişti.

1883’te kardeşi ve arkadaşıyla bir dekorasyon atölyesi açmışlar. Böylece tiyatro binaları ve müze gibi yerlerin dekorasyonuyla ilgilenmişlerdir. Eserlerindeki özgünlük ve karakteristik özelliklerini ise 1900’lü yıllara gelindiğinde kazanacaktır. Akademinin öğrettiği geleneksel tarzından çıkarak kendi isteği doğrusunda eserler vermeye başladı.

Gustav Klimt

Eserlerinde genellikle altın rengi boya, bazen de gerçek altın kullanmaktaydı. Ailesindeki kuyumculuk mesleği sayesinde altını tablolarına ustaca işlemiş, işlerken sekiz farklı yöntem kullanmıştı.

Çizmeyi en sevdiği ve en sık çizdiği şeyin kadınlar olması nedeniyle çokça eleştiriye maruz kalmıştır. Bir üniversitenin tavanı için yaptığı çizimlere “pornografik” eleştirisi almıştır. Sonra ise kamuya açık alanlar için çizim yapmayı kesinlikle reddederek kendince tablolar yapmaya devam etmiştir.

Kısa sürede dünya çapında ün kazanan sanatçı 1905 yılında Villa Romana Ödülü’nü kazanmış, 1906’da Kraliyet Bavyera Güzel Sanatlar akademisinin onursal üyeliğine kabul edilmiştir.

Dünya sanat tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen “The Kiss” (Öpücük) tablosunu 1907-1908 yılları arasında yapmıştır.

The_Kiss_-_Gustav_Klimt
The Kiss – Gustav Klimt | Yer: Österreichische Galerie Belvedere Viyana |180*180 |

Hatta 2006 yılında satılan beş tablosundan biri Adelle Bloch-Bauer ‘dir. Tablo 135 milyon dolara satılarak zamanının en pahalı tablosu olmuştur.

Adele Bloch-Bauer I'in Portresi
Adele Bloch-Bauer I’in Portresi 1907 | Gustav Klimt | 138cm*138cm | Tür Tuval üzerine yağlı boya, gümüş ve altın

1912’de ise Avusturyalı Sanatçılar Birliği’nin başkanı olmuştur.

Gustav Klimt Signature

Sanat dünyasında çok önemli bir yere sahip olan Gustav Klimt 1918 yılının 6 Şubat günü geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybetti.

Ardında çok önemli eserler bırakıp sanata yön veren büyük sanatçıyı saygıyla anıyoruz.

Kendiliğindenliktir aşk …

Facebook Yorumları
Önceki İçerikSafiye Ayla
Sonraki İçerikBergen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz