Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaHalil İnalcık

Halil İnalcık

Halil İbrahim İnalcık

07.09.1916 – 25.07.2016 (99)

Türk Tarih Profesörü…

Ne büyük bir alim, ne özel bir hoca. Türk Tarihi konusunda hocalar yetiştirmiş, hocaların hocası… Eserleri dünyanın en önemli ülkelerinde ders kitabı olarak okutulan bir bilim insanı…

Ciltlere sığmayan bilgileriyle Osmanlı Türk tarihine, kültür, siyasi ve ekonomik olarak orijinal bilgiler kazandıran üstat. Türk Tarih biliminin en büyük ismi.

Halil İbrahim İnalcık

Aslında resmi unvanı hocaların hocası profesör olarak bilinse de; Şeyh-ûl Müverrihin (Tarihçilerin şeyhi) ve de  Tarihçilerin Kutbu olarak anılıyor hoca. Nasıl olmasın hayranlıkla dinlediğimiz profesörler İlber Ortaylı, Emrah Safa Gürkan gibi isimleri bile profesör olmuş öğrencileriyse, varın gerisini artık siz düşünün.

Büyük ismin hayat hikayesi ve eserleri ile ilgili iki önemli görsel kaynağı yazımızın sonuna ekliyoruz.

Sözün sonu gelmişken mezarı ile de ilgili bir iki satır eklemek isteriz. Halil İnalcık Hoca’nın kabri Bakanlar Kurulu Kararı ile Fatih Sultan Mehmet’in türbesinin de bulunduğu özel kabristana defnedildi. Cumhurbaşkanı talimatı ile Ulema Kabri sıfatında düzenlendi.

Tarihimize ömür vermiş, ışık tutmuş bu kıymetli profesörümüzün eserlerini incelemek hepimizin boynunun borcu. En azından diğer devletler gibi; ‘dünya kadar’ değerini bilebilmemiz dileğiyle.

Eserleri | Biyografisi

Tarihçilerin Kutbu (Müşfik Kenter, TRT Arşiv)
Halil İnalcık; Yüz Yıllık Çınar Belgeseli (TRT)

Saygıyla

Facebook Yorumları
Önceki İçerikÇolpan İlhan
Sonraki İçerikCahit Berkay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz