Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaHalit Akçatepe

Halit Akçatepe

Halit Akçatepe beyazperdenin güler yüzü. 5 yaşından itibaren seyirciler önünde geçen bir ömür. Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu. 

01.01.1938 – 31.03.2017 (79). 

Mustafa Halit Akçatepe 1 Ocak 1938 tarihinde Üsküdar’da dünyaya gelmiş. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın, ikinci nesil torunu olan babası Sıtkı Bey de bir oyuncuydu, tuluatçıydı. Bu sayede 1943 yılında 5 yaşındayken Dertli Pınar isimli filmle oyunculuğu başladı. Peki Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Edebiyat ve Hukuk Fakültelerine başlayıp oyunculuk için vazgeçtiğini biliyor muydunuz? Oyunculuk hayatıydı. Ta ki 31 Mart 2017 tarihindeki ölümüne kadar hep üretti.

Halit AKÇATEPE

O Güdük Necmi. O Şaban’ın asker arkadaşı, süt kardeşi Ramazan. Mavi Boncuğun Mıstığı… Ve de Kayserili Gayret…

O bazen ezbere bildiğimiz Hababam Sınıfı‘nın Güdük Necmi’si olarak çıkıyordu karşımıza. Bazen Canım Kardeşim ‘de Tarık Akan’la beraber ağlatıyordu bizi. Ama genellikle gülen yüzüyle karşımızda oldu. Onlarca film, dizi, tiyatro oyunculuğu yanında Hababam Sınıfı için Cast Sorumlusu olarak da çalışmıştı.

Hep gülen yüzü çocukluğumuzda bize şimdiyse çocuklarımıza neşe veriyor. Çünkü çocuklarımız da hala O’nun ve diğer ustaların filmlerini izleyerek büyüyorlar. Güdük Necmi’yi yani Mustafa Halit Akçatepe ‘yi saygı ve özlemle anıyoruz.

Filmleri için IMDb

Facebook Yorumları
Önceki İçerikVincent van Gogh
Sonraki İçerikIsaac Newton

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz