Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaHaluk Bilginer

Haluk Bilginer

Haluk Bilginer

5 Haziran 1954; İzmir

Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, dublaj sanatçısı ve yönetmen.

Haluk Bilginer tiyatro, sinema ve televizyon dünyamızda çok büyük bir usta. Uzun yıllar daha zevkle izleyeceğimiz büyük ustaya saygılarımızla.

İzmir Seferihisar‘da dünyaya geldi usta oyuncu. Lisedeyken tiyatro koluyla başlayan tutkusu O’na ilk ödülünü getirdi. Sonrasında Ankara Devlet Konservatuarı’nda Tiyatro eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra İngiltere’ye gitti. Ve Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde (LAMDA tiyatro konusunda ileri öğrenim aldı. 1980 ile 1991 yılları arasında İngiltere’de çeşitli tiyatrolarda ve müzikallerde rol aldı.

Haluk Bilginer

Türkiye’ye bir sinema filmi için geldi ve sonrasında hem televizyonda hem sinemada unutulmaz işlere imza attı usta sanatçı.

Tiyatro hayatında hep oldu. 1990 yılında Zuhal Olcay ve Ahmet Levendoğlu ile birlikte Tiyatro Stüdyosu’nu kurdu. 1999 yılında da Zuhal Olcay ile birlikte Oyun Atölyesi’ni kurdu.

1993 yılında Türk televizyonlarının ilk reality show’u olan Sıcağı Sıcağına‘yı sundu. Seslendirmeler de yaptı. Londra İstanbul arasında gidip gelen sanatçı, Hollywood’da da çalıştı. Şimdilerde dijital platformlardaki dizileriyle de izleyiciyi ekran karşısında büyülüyor.

Onlarca oyun, şahane filmler, diziler ve sonunda kazandığı onlarca ödülle hayranı olduğumuz Haluk Bilginer iyi ki varsın…

Sağlıkla, nice çalışmalarınla uzun yıllar izleyebilmek dileğiyle…

Resmi İnternet Sitesi | Oyun Atölyesi | Filmografisi IMDb | Biyografisi

Instagram  | Twitter


Muhsin Ertuğrul Türk Tiyatro ve Sinemasının Unutulmaz İsmi

Facebook Yorumları
Önceki İçerikAngelina Jolie
Sonraki İçerikAfet İnan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz