Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaIgor Sikorsky

Igor Sikorsky

Igor Sikorsky;

Havacılığın öncülerinden; Helikopterin Babası, Rus Asıllı Amerikalı Bilim İnsanı İgor İvanovich Sikorsky

Hava Taşıtı Tasarımcısı, Pilot

 25 Mayıs 1889 –  26 Ekim 1972 (83)

Helikopterin özel insanı Igor Sikorsky, 25 Mayıs 1889’da Ukrayna Kiev’de doğmuştur. Daha on iki yaşındayken Leonardo da Vinci’nin çizimlerinden ilham alarak bambu ve kağıt mendilden oluşan, lastik bantla çalışan bir helikopter yapmıştır. Eğitim görmek ve helikopter parçaları satın almak için Paris’e gitti. İlk helikopterini 1909 yılında inşa etmiştir fakat bu helikopter havalanamamıştır. Bundan sonra yaptığı S-1, S-2 ve S-3 isimli uçaklar ya hiç havalanamamış ya da kısa bir süreliğine havada durabilmiştir.

Ürettiği S-5, 1911 Mayıs’ta 50 beygirlik motoruyla uçmayı başaran ilk uçağı oldu. Aynı yılın kasım ayında ise S-6 100 beygirlik motoruyla uçtu.

Igor Skorsky

Ürettiği dört motorlu S-21’in 13 Mayıs 1913’te uçmayı başarmasıyla dünyadaki ilk dört motorlu uçak pilotu ünvanlını aldı.

1918’deki Bolşevik Devrimi yüzünden Kiev’den ayrılmak zorunda kalan Igor Sikorsky 1919’da New York’a taşınmış, hurdalıklara atılmış olan ordu malzemelerini toplayarak çalışmaya devam etmiştir.

Başarılı mucit, 83 yaşında 1972 yılının 26 Ekim günü evindeyken hayatını kaybetmiştir.

Hava araçları için yaptığı istikrarlı çalışmalarla, bize bu gün kullandığımız araçları kazandıran Igor Sikorsky’i saygıyla anıyoruz.

Helikopterlerin zaman ağacını buradan, Sikorsky şirketini ise buradan inceleyebilirsiniz.

Gitmeden..

Facebook Yorumları
Önceki İçerikJohn Forbes Nash Jr.
Sonraki İçerikUğur Yücel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz