Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana Sayfaİlhan Selçuk

İlhan Selçuk

İlhan Selçuk; Türk Basınının Büyük Ustası

11 Mart 1925, Aydın – 21 Haziran 2010, İstanbul (85)

Türk gazeteci ve yazar.

Türk basınının en büyük ustalarından biri. Kitapları, mizah dergileri ve gazetelerdeki köşe yazıları ile tarihe damgasını vurmuş bir gazetecidir.

Aydın’da doğan gazetecinin çocukluğu babasının asker olması sebebiyle Türkiye’nin farklı yerlerinde geçti. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi, bir müddet avukatlık yaptı. Fakat sonrasında önce yayıncılık sonra da gazetecilik başladı hayatında. Kardeşi Turhan Selçuk’la birlikte 1952 yılında 41 Buçuk ve 1956 yılında Dolmuş adlı mizah dergilerini çıkardı. 1958 yılında Aziz Nesin ve Turhan Selçuk ile beraber Karikatür’ü çıkardılar. Sonrasında 1961 yılından itibaren gazetecilik hayatı başladı ve ölümüne dek sürdü.  Ayrıca, Yeni İstanbulAkşamTanin ve Vatan gazetelerinde köşeleri vardı. 1963 yılında çalışmaya başladığı Cumhuriyet gazetesindeki köşesinin adı “Pencere” idi.

İlhan Selçuk

Yalçın Doğan O’nun için şöyle demiştir:

“Siyasal duruşunda ne kadar inatçı ve ödün vermez ise, insani ilişkilerinde o kadar hoşgörülü ve karınca ezmez. Kendisine kötülük etmiş olanları bile, affeden bir İlhan Selçuk.”

Hayata köşesinin adı gibi farklı bir pencereden bakıp, dimdik duruşu ile Türk basınının kilometre taşlarından biri oldu. Fikirleriyle, duayen kimliği ile kendinden sonrakiler örnek olmayı sürdürüyor. Saygıyla anıyoruz.

“Yeni Dünya Düzeni hem doğayı hem insanı yıkıp çürüttükçe, kişi kendini koruma içgüdüsüyle doğruyu bulacak…”

Daha fazlası için

Köşe yazıları CumhuriyetBiyografisi VikipediKitapları 1000Kitap

 Hatta #ilhanselçuk #cumhuriyetyazarıilhanselçuk

Gazetecilik üzerine diğer yazılarımızdan

Facebook Yorumları
Önceki İçerikAhmet Muhip Dıranas
Sonraki İçerikİbni Sina

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz