Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaIsaac Newton

Isaac Newton

04.01.1643 – 31.03.1727 (84)

Isaac Newton dünyayı değiştiren bir bilim insanı. İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof ve teolog. Yerçekimini bulan Sir. Daha önceleri, daha güncel iki fizikçiden bahsetmiştik. Albert Einstein ve Stephen Hawking. Ve bugün de tüm zamanların en iyi 100 fizikçisi arasında 2. olan Sir Isaac Newton’u hatırlatacağız.

4 Ocak 1643 – 31 Mart 1727 tarihleri arasında Londra’da yaşamış Sir Isaac Newton. Büyük Veba salgını sırasında kendini bir çiftliğe kapatarak çalışmalarına devam etmişti. O zamanlar henüz 21 yaşındaydı. Cambridge Üniversitesi’nde çalışmış. Sonuçta tarihin en önemli matematik, mekanik kitaplarını kaleme almıştı. Hayatını daha detaylı okumak için (Wikipedia)

Gökten düşen elma belki de sadece Isaac Newton ‘da işe yaramış.

Sir Isaac Newton

Hikaye çiftlikte bir elma ağacının altında otururken kafasına düşen elma sayesinde yer çekimini bulduğunu anlatıyor.

Aslında tabii ki böyle olmadığını düşünüyoruz. Ömrünü bilime adamış bir insan için bu kadar basit olamazdı elbette. Arkadaşı ve O’nun ilk biyografisini yazan arkeolog Stukeley’de hikayenin böyle olmadığını anlatıyor.

İnsanlığın ve bilimin çok şey borçlu olduğu Sir Isaac Newton’ın geçmişte olduğu gibi gelecek nesillere de ilham olması umuduyla anıyoruz.

Facebook Yorumları
Önceki İçerikHalit Akçatepe
Sonraki İçerikYılmaz Güney

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz