Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaKazım Koyuncu

Kazım Koyuncu

Kazım Koyuncu | Karadeniz’in Şair Ceketli Çocuğu

7 Kasım 1971, Hopa, Artvin – 25 Haziran 2005, İstanbul

Türk müzisyen, söz yazarı, oyuncu ve aktivisttir.

Karadeniz’in hırçın dalgalarının hemen kenarında, Hopa’da dünyaya geldi şair ceketli çocuk. Çok okuyan babası sayesinde kitap sevgisi kazandı. Ve çocukluğundan beri dinlediği Kemençeci Yaşar müziğine ilham oldu.  Aslında üniversite okumak için İstanbul’a geldi. Ancak İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni yarıda bıraktı. O yıllarda tiyatro sahnesinde buldu kendini ve hemen ardından protest müzik yapan bir grup kurdu. O grubun dağılmasıyla birlikte 1993 yılında  Zuğaşi Berepe yani Denizin Çocukları isminde yeni bir grup kurdu. Ve Lazca rock müziği ile buluştu. Ayrıca müzik haricinde dizi oyunculuğu da yaptı.

Kazım Koyuncu

Karadeniz müziğini rock müziği ile sentezleyerek kendi tarzını oluşturdu sanatçı. Karadeniz’in çığlığını tüm dünyaya duyurdu. Kısa ömrü boyunca çevre, doğa yani dünya için çaldı, söyledi Kazım Koyuncu.

Genç yaşta yitirdiğimiz şair ceketli çocuğu dünyaya teşekkür ettiği sözleriyle anıyoruz.

“Bu arada; hiç başımızdan eksik olmayan gökyüzüne, günün karanlık saatlerine, ara sıra kopsa da fırtınalara, bir gün boğulacağımız denizlere, eski günlere, neler olacağını bilmesek de geleceğe, kötülüklerle dolu olsa bile tarihe, tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm güzel yüzlü çocuklara, Donkişotlar’a, ateş hırsızlarına, Ernesto “Çe” Guevara’ya, yollara-yolculuklara, sevgililere, sevişmelere, sadece düşleyebildiğimiz olamamazlıklara, üşürken ısınmalara, her şeyden sıcak annelere, babalara ve tadını bütün bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz.

Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.”

Anısına saygıyla…

Koyverdun Gittun Beni

Biyografisi Vikipedi | Albümleri Opus

Kazım Koyuncu #KazımKoyuncu #KazimKoyuncu #ŞairCeketliÇocuk #sairceketlicocuk


Facebook Yorumları
Önceki İçerikMichael Jackson
Sonraki İçerikTürkan Şoray

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz