Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaKemal Sunal

Kemal Sunal

Kemal SunalGülüşüyle Güldüğümüz Aktör

10 Kasım 1944; Fatih, İstanbul – 3 Temmuz 2000; İstanbul (56)

Türk oyuncu, yapımcı ve senarist.

Kemal Hadi Gel, Bi Kahve İçelim…

“Gitmeseydin, saklambaç oynardık yine evin içinde… Saklandığın yerden dakikalarca çıkmaz, çocuklar seni bulduğunda en çok sen bağırırdın heyecandan. Sabırla beklerdin nefes almadan, seni bulmalarını, kim bilir hangi kapının arkasında, küvetin içinde, yatağın altında…
Gitmeseydin, futbol oynardık salonun ortasında… Topu vermemek için ayağıma vurmana, günlerce topallamaya razıyım.
Gitmeseydin, vallahi az konuşurdum… Sen, gazete-kitap okurken yanında sessiz durmaya çalışırdım…
Gitmeseydin, çiğköfte yapardık. “Olmuş mu olmamış mı?” diye tavana, duvarlara atmanıza, beni çıldırtmanıza ses çıkarmazdım…
Olana razı olup, isyan etmeden beklemek en iyisi!.. Tamam…
Böyle devam edeceğim…
O varmış gibi…
Dolapları onun düzenlediği gibi, eşyalarına dokunmadan, yaşadığı sürece büyük bir özenle koruduğu kostümlerini, aksesuarlarını, belgelerini aynı özenle saklayarak, yatağın ‘sol tarafına’ asla geçmeden yaşıyorum.
O varmış gibi…”

Gül Sunal’ın eşine yazdığı “Kemal Hadi Gel, Bi Kahve İçelim” adlı kitabından alıntı yaparak başladık O’nu anlatmaya.

Çok sevdik O’nu.

Hala filmleri defalarca izleniyor, hala çok seviliyorsa bunun nedeni O’nun gerçek roller oynamasıydı. O’nun bu kadar sevilmesi, filmlerinin bu kadar izlenmesi nedeniyle bir çok araştırma yapmışlar ancak bu sevginin “tek bir nedeni” bulunmamıştır. Hepimiz O’nun filmleriyle büyüdük, çocuklarımız da izliyorlar. Hala güncel, hala komik, hala çok sevgi dolu.

Kemal Sunal

Fatih’te üç çocuklu bir ailenin en büyüğü olarak doğar. Babasının çalışmasına destek olmak için çocukluğundan beri çalışır. Vefa Lisesi’nde okur, Uğur Dündar ve Müjdat Gezen’le birlikte. Ancak lise yıllarında aynı zamanda tiyatroya da başlaması nedeniyle 11 yılda bitirebilir okulunu. Lisede amatör olarak tiyatro yapan Sunal, öğretmeni sayesinde Müşfik Kenter ile tanışır ve  Kenterler Tiyatrosu’nda profesyonel oyuncu olarak çalışmaya başlar. Sonrasında Ulvi Uraz Tiyatrosu’na geçer sanatçı ve 4 yıl sahneye çıkar.  Sonrasında Ayfer Feray Tiyatrosu’na geçer sonra sanatçı ve hemen ardından da Devekuşu Kabare Tiyatrosu başlar. Bundan sonra Ertem Eğilmez ile tanışması ve sinema hayatına başlaması gelir.

Kemal Sunal

Yüksek tahsiline Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde başlasa da yarım kalır. Sonrasında aftan yararlanarak üniversiteye geri döner. Çünkü; gençlere örnek olmak ister. Aslında akademisyen olmak ister. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olur 1995 yılında. Bununla birlikte 1998 yılında da yüksek lisansını bitirir. Yüksek lisansını “TV ve sinemada Kemal Sunal güldürüsü” isimli teziyle yapmıştır.

Hayatı boyunca mütevazi kişiliği, çalışkanlığı, örnek bir baba, örnek bir sanatçı olmasıyla efsane oyuncular arasında ölümsüz. Ödülleriyle, filmleriyle asla unutulmayacak. Biz de O’nu en sevdiği şarkıyla anmak istiyoruz.

Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar

Biyografi Vikipedi | Filmleri IMDb


Facebook Yorumları
Önceki İçerikErnest Hemingway
Sonraki İçerikBarbaros Hayreddin Paşa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz