Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaKoca Yusuf

Koca Yusuf

Koca Yusuf

Kırkpınar Başpehlivanı Korkunç Türk

1857 – 4 Temmuz 1898 (41)

Türk güreşçi, Kırkpınar baş pehlivanı.

Koca Yusuf

Gerçek adı Yusuf İsmail ama O’na ringlerde Korkunç Türk (The Terrible Turk) derlerdi. Şu an Bulgaristan’ın Şumnu vilayetindeki bir köyde dünyaya gelen güreşçinin ilk öğretmenleri dedesi ve babası oldu. Köyden önce İstanbul’a sonrasında Avrupa ve ABD’ye uzanan bir başarı öyküsüydü hayatı.

Osmanlı padişahlarının önünde mindere çıkıp yıllardır başpehlivan olan güreşçileri yendi. Ardından ünü önce Fransa’ya ulaştı. 1894 ile 1897 yılları arasında Avrupa’daki tüm rakiplerini yenerek bu kez ünü ABD’ye ulaştı. Ve orada bir çok zafer kazandı. Aslında hiç yurtdışına çıkmak istemedi. Ancak Türk’ün ve Müslüman’ın gücünü göstermesi üzerine çıkan fetva sonucunda dünyaya açıldı.

Koca Yusuf - Korkunç Türk Yusuf İsmail

Ve bu başarıların sonunda unvanları da değişti. Önce doğduğu köyden ötürü “Karalarlı Yusuf“, sonra “Şumnulu Yusuf“, “Büyük Yusuf” lakaplarını verdiler. Ardından özellikle ABD’deki başarılardan sonra “Korkunç Türk” anlamına gelen “Terrible Turk” dediler. 

Gerçekten de tüm dünyaya Türk’ün başarısını ve gücünü gösterdi. Fakat ABD turnesinden dönerken bir gemi kazasında hayatını kaybetti Koca Yusuf. Saygıyla anıyoruz.

Biyografisi Vikipedi


Avcılık Spor Değildir! Av Turizmi de Nedir?

Facebook Yorumları
Önceki İçerikBob Ross
Sonraki İçerikGazi Yaşargil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz