Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaLeonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci kimdir aslında? Bir filozof mu, mucit mi yoksa Mona Lisa’yı yaratan bir ressam mı? Leonardo da Vinci eserleri ile anılıyor.

Ajandamızda bugün O var.

15 Nisan 1452 – 2 Mayıs 1519 (67)

Filozof, astronom, mimar, mühendis, mucit, matematikçi, anatomist, müzisyen, heykeltıraş, botanist, jeolog, kartograf, yazar ve ressam.

Bir insanın bütün bu saydığımız şeyleri yapabilmesi için dahi olması gerekir sanırım. Bizce de Leonardo da Vinci bir dâhiydi.

Leonardo da Vinci

Leonardo di ser Piero da Vinci İtalya’da Rönesans Dönemi’nde yaşamış, sanatı doruğa ulaştırmış, icatları ve düşünceleriyle çağ atlamış bir sanatçı ve düşünürdü. Yoksul ve yetim Catarina’nın evlilik dışı doğan oğlu olarak başlamıştı hayata. Ama hala dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehalarından biri olarak görülüyor.

O dönemde öyle merakları öyle icatları oldu ki dönem dönem insanlar tarafından deli olduğu bile düşünüldü. Halbuki o dünyadaki her şeyi merak eden, sorular soran, cevaplar arayan dahi bir insandı hem de çocukluğundan beri. Evlilik dışı bir çocuk olarak doğduğu için üniversiteye kabul edilmiyordu. Ancak onu büyüten büyükanne ve büyükbabasının ölümünden sonra babası O’nu 14 yaşındayken büyük ustaların yanına çırak olarak gönderdi. Ve yolculuğu böylece başladı.

Her gün binlerce insanın Paris Louvre Müzesi‘nde ziyaret ettiği Mona Lisa tablosu değil sadece Leonardo da Vinci’yi dahi kılan.

İnsan vücudunun nasıl işlediğini merak edip çizdiği anatomi atlasları, kuşların hareketleri inceleyerek çizdiği helikopter taslakları, silah tasarımları, maskeli balolar için çizdiği kostüm eskizleri ile dolu defterler bıraktı geriye. Her şey o kadar ilgisini çekiyordu ki. O yüzden merak ettiklerini araştırıyor, üzerlerinde çalışıyordu. Ama o kadar çoktu ki bu meraklar çoğu yarım kalıyordu.

Leonardo Da Vinci’nin tuttuğu notlardan oluşan defterler tıptan müziğe, mühendislikten felsefeye ilham oldu yıllar boyunca. O’nun merakıyla oluşan serüveni anlatan 7 bine yakını eskiz ve taslak notları, Londra, Paris, Torino, Milano ve Madrid gibi şehirlerde sergileniyor şimdilerde. Koleksiyoncular O’nun bu taslak çizimlerine erişebilmek için çok büyük emekler harcıyorlar, Bill Gates gibi.

Hala daha gizemleri çözülememiş, hala bizleri büyüleyen eserleriyle anıyoruz Leonardo da Vinci’yi.

Facebook Yorumları
Önceki İçerikSadettin Kaynak
Sonraki İçerikErol Evgin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz