Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaMata Hari

Mata Hari

Margaretha Geertruida Zelle

07.08.1876 – 15.10.1917 (41)

H21 ya da Mata Hari. İnsanlık tarihinin en büyük kadın casusu.

Hollanda asıllı Margaretha. Malay ve Hint dillerinde; şafağın gözü, göz bebeği anlamına geliyor ismi.

Adına o kadar çok film yapılmış ve gizemi hala daha aydınlatılamamıştır.

Mata Hari

Genel kabul edilen hikayelere göre; varlıklı bir ailenin bir anda yetim kalan kızı O. Sonrasında öğretmen olmak için çalıştığı anaokulunun müdürü ile ilk kez adı bir skandala karışınca hayatı da karışmaya başlıyor. Evleniyor olmuyor, çocukları oluyor olmuyor…

Sonrasında Javalı bir prenses olarak dans etmeye karar veriyor. Hayatını dansla kazanıp, cüretiyle çok ünlü olduğu söyleniyor.

En sonunda çift taraflı ajan olduğu iddiasıyla 41 yaşında idam ediliyor.

İdamı beklerken dans edip şarkı söylediği, gözlerini idam sırasında kapattırmadığı da internet verileri arasında. Belki de az sonra öldürecekleri kadının, gözlerinin içine bakarak, öpücüklerle kendilerine veda etmesinden çok etkileniyor askerler. Ateş açacak askerlerin yarısından fazlasının, isabetli bir atış yapamadığı da yazıyor kaynaklar arasında.

Cazibesini silah olarak kullanıp, dansçı kimliği arkasına gizlenerek casusluk yaptığını hiç bir zaman kabul etmiyor Mata Hari. Üstelik birinci derece kanıtta bulunamıyor hakkında.

Paulo Coelho, Casus adlı kitabında, avukatıyla yaptığı yazışmalardan yola çıkarak kitaba dönüştürüyor Hari’yi.

“Yanlış devirde doğmuş bir kadınım ben, hiçbir şey düzeltemez bunu. Gelecekte hatırlanacak mıyım, bilmiyorum ama şayet hatırlanırsam mağdur bir kadın olarak değil, cesur adımlar atmış ve ödemesi gereken bedeli korkmadan ödemiş biri olarak görülmek istiyorum. “

Belki hırslı belki lüks düşkünü bir kadın. Belki iftiralara uğrayıp gözden çıkarılan bir ajan, belki daha azı, ya da daha fazlası.

Kısacık hayatıyla Onlarca filmi yapılan, unutulmayan, gizemi muallakta Mata Hari, Margaretha.

Biyografisi

Facebook Yorumları
Önceki İçerikAlexander Fleming
Sonraki İçerikCengiz Topel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz