Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaMina Urgan

Mina Urgan

Mina Urgan

Türk İngiliz edebiyatı profesörü, yazar, filolog ve çevirmen.

1 Mayıs 1915, İstanbul – 15 Haziran 2000, İstanbul (85)

İngiliz Edebiyatı kitaplarının bir çoğunu dilimize kazandırdığını biliyor muydunuz? Ya da aslında filoloji mezunu bir İngiliz Edebiyatı profesörü olduğunu. Yeni nesil O’nu daha çok Bir Dinozorun Anıları ve Bir Dinozorun Gezileri kitaplarından tanısa da O çok daha ötesi.

İstanbul’da doğan Mina Urgan küçük yaştayken babasını kaybetmiş. Annesinin ikinci eşi olan Falih Rıfkı Atay‘ın himayesinde büyümüştür. Hiç şüphesiz yolunun bu şekilde şekillenmesinde etkisi olmuştur.

Mina Urgan

Thomas More, Shakespeare, D. H. Lawrence ve Virginia Woolf kitapları onun ismiyle anılır hep. İngiliz Edebiyatı konusunda en yetkin isim olmuş zamanla ve araştırmaları da kaynak eser niteliğinde.

83 yaşına geldiğinde zenginlikle, yoksullukla, tanıdığımız önemli insanlarla örülü hayatını ve gezip gördüğü yerleri oturup yazma kararı almış. Ve bunun sonucunda 2 çok satanlar arasına giren kitap çıkmış ortaya. Akademik kariyerinin dışında bu iki kitap da yazdıkları açısından kaynak vazifesi görmekte. Ama O mütevazi kişiliği ile kitaplarının bu kadar satılmasına şaşmıştı. Şöyle yorumluyordu;

“Kitaplarımın nasıl bu kadar sattığını anlamadım, hala da anlamıyorum. Nasıl satar benim kitabım. O kadar aykırıyım ki bu topluma. Çok satıyorum, acaba çok mu bayağı yazıyorum. Acaba yanlış bir şey mi yaptım?”

Elbette biz kitaplarındaki akıcılığın nasıl insanı hemen esir aldığını bilecek kadar sevdik O’nu.

Bugün de Mina Urgan edebiyata kazandırdıkları ile saygıyla hatırlanıyor.

Anısına saygıyla…

Eserleri | Biyografisi

#MinaUrgan #BirDinozorunAnıları #BirDinozorunGezileri


Oktay Akbal “Umuda, Yarına, Sonsuzluğa…”

Facebook Yorumları
Önceki İçerikHulki Cevizoğlu
Sonraki İçerikCoşkun Aral

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz