Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaNasuh Mahruki

Nasuh Mahruki

Ali Nasuh Mahruki

21 Mayıs 1968; İstanbul

Türk dağcı, yazar ve fotoğrafçı.

O sadece başarılı ve ünlü bir dağcı değil. Osmanlı Devleti Kaptan-ı Derya Ali Paşa’nın 6. kuşak torunu mesela. Önce Şişli Terakki Lisesi, sonrasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde okumuş.

Ve dağcılık başlamış. 1992-1994 yılları arasında eskiden Sovyetler Birliği’nin sınırları içinde kalan 7000 metreden yüksek beş dağa tırmanarak Kar Leoparı unvanını aldı. 1995 yılında Everest Dağı’na tırmandı. Ve böylece bu tırmanışı yapan ilk Türk dağcı oldu. 1996 yılında yedi kıtanın en yüksek dağına tırmanarak Yedi Zirveler projesini tamamlayan 45. ve en genç sporcu oldu. Sonraki yıllarda da birçok zorlu tırmanış gerçekleştirdi. En önemlileri, oksijen desteksiz olarak gerçekleştirdiği Cho Oyu, Lhotse ve K2 dağlarıdır. 2010 yılında bir kez daha Everest Dağı’na tırmandı.


Bununla bitmemiş spor ve adrenalin tutkusu. Dağcılığın dışında mağaracılık, aletli dalış, yamaç paraşütü, motor sporları, bisiklet ve yelken sporları da yapıyor.


Bu ekstrem sporları yaparken arama kurtarma çalışmalarıyla da ilgilenmiş. Ve sonuç olarak AKUT doğmuş.

Nasuh Mahruki

AKUT kurucu başkanlığı yapmış ve halen onursal başkanlığı devam ediyor.

Dünya çapında ve Türkiye’de gerek doğal afetlerde gerek kazalarda arama kurtarma çalışmaları yapmış. 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’ndeki çalışmaları asla unutulmaz.

Aldığı eğitimlerin ve kazandığı deneyimlerin sonucunda dersler ve seminerler ile gençlere ilham olan Ali Nasuh Mahruki ‘nin doğum gününü kutluyoruz.

Kişisel web sitesi | İnstagram | Twitter | Kitapları

Önerilen yazı; Deprem Kahramanları AKUT

Nasuh Mahruki; Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir.

Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir.

Ali Nasuh Mahruki
Facebook Yorumları
Önceki İçerikİlber Ortaylı
Sonraki İçerikİbrahim Çallı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz