Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaNikola Tesla

Nikola Tesla

Nikola Tesla

10.07.1856 – 07.01.1943 (87).

Sırp kökenli Amerikalı mucit, elektrik mühendisi, makine mühendisi ve fütürist.

“İnsanlığın, kendine yaşam sunan gezegeni sesiyle titreteceği, zekâsı ve gücüyle bu dünyanın sınırlarının ötesine geçeceği günler uzak değildir. “

Nikola Tesla

Şu an Hırvatistan, o dönemde ise Avusturya İmparatorluğu sınırları içinde yer alan  Smiljan kasabasında Sırp kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Babası bir Ortodoks rahip, annesi ise hiç eğitim almamış ancak evde zanaat aletleri ve mekanik aletler yapabilme becerisine sahip bir kadındı. Dolayısıyla Tesla küçük yaşlarda din dersleri, Almanca ve matematik dersleri almasının yanı sıra annesini izleyerek büyür. Sonrasında Graz Teknik Üniversitesi’ne girer fakat bitiremez. Ardından çeşitli iş denemeleri olur ve daha sonra Edison Şirketi’nde çalışmaya başlar ve Amerika’ya gider. İç çekişmelerden dolayı ayrılır ve kendi şirketini kurar. Çalışmalarıyla ilgili patent başvuruları yapar.

Farklı bir kişilik yapısı vardır Tesla’nın.

İçine kapanık bir yapısı vardı. Çocukken şiir yazar ve okurdu. Müthiş bir hafızası vardı, gördüğü ve duyduğu hiçbir şey unutmuyordu. 6 dil biliyordu. Çocuk yaşta başlamıştı icatlarına. Henüz 6 yaşındayken su çarkı yapmıştı. O bir dâhiydi, bir mucitti fakat parayı idare etmeyi bilmeyen bir işletmeciydi. En büyük hayali herkese bedava elektrik sağlamaktı. 700 buluşu ile 7 Ocak 1943 yılında en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.

Nikola Tesla

“Benim beynim sadece bir alıcıdır (reseptör). Evrende, bilgiyi, gücü ve ihamı ondan aldığımız bir öz var. Bu özün sırlarına nüfuz etmedim, ama var olduğunu biliyorum.”

“Pek çok kişi dış dünyanın seyrine o denli kapılmıştır ki, kendi içinde olup bitenlerden tamamen habersizdir.”

“Başladığım şeyi illa bitirmek gibi bir saplantım vardı…”

Nikola Tesla İcatları

  • Elektriğin çok fazla kayba uğramadan iletilmesini sağlayan alternatif akım.
  • Radyo sinyalleri İle uzaktan kumanda
  • Elektriği ücretsiz yapmak amacıyla kablosuz elektrik dağıtımı
  • Yüksek gerilim, düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akım üreten Tesla bobini
  • Alternatif akımla çalışan bir motor yapmak için dönen bir manyetik alan
  • Niagara Şelalesi’nde suyun hareketinden enerji üretmek için geliştirdiği hidroelektrik santrali
  • Alternatif akım ile çalışan bir çeşit elektrik motoru; indüksiyon motoru

Ve daha niceleri. Sonuç olarak gerçekleştirdiği ve hayalini kurup gerçekleştiremediği icatlar sayesinde günümüzde MRI , lazer teknolojisi, robot ve uzay teknolojisinin gelişmesi için ilham olmuştu.

Ders kitaplarında adı nadir geçer ancak zamanının çok ötesinde bir insan Nikola Tesla. Hayatı filmlere konu olmuş, adına belgeseller çekilmiş bilim insanını saygıyla anıyoruz.

Facebook Yorumları
Önceki İçerikAli Poyrazoğlu
Sonraki İçerikPablo Neruda

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz