Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaOktay Akbal

Oktay Akbal

Oktay Akbal

20 Nisan 1923, İstanbul – 28 Ağustos 2015, Muğla (92)

Gazeteci ve yazar.

“Yığından kopmanın, güncel olaylardan, sonuçsuz çekişmelerden, birtakım yıkıntılardan sıyrılmanın yolu bu: Kaçmak. Bırakmak bir şeyleri geride. Olsun, küçük kaçışlar olsun bunlar. Birkaç saatliğine de olsa bir kopuş, bir kaçış bu, çevreden, bildik kişilerden, yalan duygulardan… İstinye Suları’nı bıraktım geride. Yeniköy’e doğru yürüyorum. Umuda, yarına, sonsuzluğa…”

Cumhuriyet gazetesinin çınarlarından birisi. Eserleri ve düşünceleriyle anılıyor bugün büyük usta ZAMAN AĞACI‘mızda.

Oktay Akbal öyküleriyle…

Umuda doğru bir yolculuktu O’nun yazma hikayesi. İlkokul yıllarında başlamıştı öyküler yazmaya. O öyküler bazı çocuk dergilerinde yayınlandı. Sonrasında lisedeyken bir öyküsü İkdam gazetesinde yayınlanınca girdi edebiyat dünyasına. İlk romanı Önce Ekmekler Bozuldu 1946 yılında yayınlandı. Sonra Aşksız İnsanlar geldi peşi sıra. Sonra eserleri başka dillere çevrilip, yabancı insanlarla buluştu.

Oktay Akbal denemeler, romanlar yazsa da aslında ve temelde bir öykücüdür. Cumhuriyet gazetesindeki 23 Mart 2014 tarihli son yazısına şöyle başlıyor:

oktay akbal

“NE OLUYOR BANA. DEPREM Mİ, YER SARSINTISI MI, DIŞARDAN GELEN KAMYON SESİ Mİ? AMA BİR ŞEY VAR, İÇİMDE BOMBALAR PATLATIYOR. KURTULUŞ ARTIYOR. İSTANBUL’UN KURTULUŞ’U DEĞİL DE BAMBAŞKA…

SONUNDA ÇAREYİ BULDUM. YAZMAK, YİNE YAZMAK.”

Oktay Akbal Eserleri | Biyografisi

İyi ki geçmiş bu topraklardan. Biz de saygıyla anıyoruz.

Facebook Yorumları
Önceki İçerikCharles Darwin
Sonraki İçerikAttila Özdemiroğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz