Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaOrhan Boran

Orhan Boran

Orhan Boran

30 Haziran 1928, İstanbul – 26 Mayıs 2012, İstanbul (84)

Türk radyo ve televizyon sunucusu, aktör.

Orhan Boran Türkiye’nin ilk stand up‘çısı. Düzgün diksiyonu, nazik kişiliği ile sunuculuğun ve mizahın örnek ustasını saygıyla anıyoruz.

Oyunculuğa Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuduğu yıllarda Moliere’in bir oyununa seçilmesiyle başlamıştı. Türkoloji Fakültesi’nde eğitim alırken de Muhsin Ertuğrul ile tanışarak profesyonel tiyatroya adımını atmıştı. Ve sonrasında İstanbul Radyo Evi‘nin açılışıyla radyoculuğa başlamıştı. Henüz 21 yaşındayken radyo sayesinde tanınır olmuştu usta sanatçı. BBC ve Dünya Gazetelerinde çalışmak amacıyla 3 yıl Londra’da yaşamıştı. Gazetecilik hayatı Hürriyet ve Milliyet ile devam etmişti.

Stand Cup’ın atası sayılan “Ayaküstü Gırgır” ve “Yuki” geldi arkasından İstanbul Radyosu’nda. Televizyonun hayatımıza girmesiyle O da artık televizyondaydı. Hayran kaldığımız Türkçe kullanımı nedeniyle Kültür Bakanlığı’ndan ve Türk Dil Kurumu’ndan ödüller almıştı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde diksiyon ve radyo-televizyon jenerikleri dersleri veren sanatçı tanıdığımız bir çok ünlünün de hocası olmuştu böylece.

Orhan Boran

Türkçeyi düzgün kullanan, mizahı her daim kibar ve sesinde daima nezaket olan Orhan Boran, iyi ki geçtin bu dünyadan.

Facebook Yorumları
Önceki İçerikTarık Dursun K.
Sonraki İçerikEdip Cansever

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz