Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaOrhan Kemal

Orhan Kemal

Orhan Kemal

15 Eylül 1914, Adana – 2 Haziran 1970, Sofya (56)

Türk romancısı ve oyun yazarı.

Esas adı Mehmet Raşit Öğütçü olan usta yazar romancılık yönüyle daha çok ün yapmış. Durum böyle de olsa hikâye, oyun, şiir gibi farklı tarzlarda birçok esere imza atmıştır aslında. Romanlarında Adana’daki toprak işçilerini, İstanbul’da gecekondu mahallelerinde yaşananları öyle güzel kaleme almıştı ki sonunda kitapları sinemalara uyarlanmıştı.

İlk öykü kitabı Ekmek Kavgası 1949 yılında okuyucu ile buluştu. Böylece usta yazarın edebiyat hayatı başlamıştı.

Toplumcu ve gerçekçi bir yazın tarzını benimsemiştir usta yazar. Hayatını kaybettiğinde geride 27 roman, 19’u öykü kitabı ile anı, inceleme, oyun, röportaj türünde kitaplar bırakmıştır.

Kanlı Topraklar kitabından alıntı ile büyük usta Orhan Kemal ‘i anıyoruz bugün.

“Yeryüzünde insanlar ve insanların uydurma hukuku, bu uydurma hukukun tapu senetleri yokken bu topraklar gene vardı. İnsanlardan çok önce var olan bu topraklar, insanlardan önce, şimdikinden çok daha şen ve esendiler herhalde. O zamanlar da topraklar üzerinde sert rüzgarlar eserdi. Kim bilir nerelerden aldıkları tohumları bu şen ve esen topraklara getirip saçar, şen ve esen topraklar da onları bağırlarına sımsıkı alarak, yağmur ve güneşin yardımıyla çimlendirirlerdi. Çimlenen tohum boy atar, toprağın yüzüne çıkar, ürününü vererek yeryüzünü mutlu bir kardeş sofrası halinde bezerlerdi.”

Orhan Kemal

“Mal, mülk, para … Kafa zenginliği olmadıktan sonra neye yarardı?”

Dünya Evi, Orhan Kemal

İnternet Sitesi | Biyografisi | Eserleri


Facebook Yorumları
Önceki İçerikMarilyn Monroe
Sonraki İçerikRecep Yazıcıoğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz