Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaPeyami Safa

Peyami Safa

Peyami Safa. Türk yazar ve gazeteci.

2 Nisan 1899 – 15 Haziran 1961 (62)

Hastalıklar, acılar, psikolojik tahliller üzerine hepimizin hafızalarındaki romanların yazarı. Zaman Ağacı’mızda saygıyla anıyoruz bugün.

Servet-i Fünun Dönemi şairi baba ve anneden doğan yazara ismini Tevfik Fikret vermiştir. 2 yaşında babasını kaybetmiş ve 9 yaşında kemik veremi hastalığına yakalanmıştır. Zaten yazarın kitaplarındaki ağırlığı anlayabilmek için hayatını iyi bilmek gerekir. Romanlarında işlediği acılar; ailesinde bir çok kişinin hatta kendisinin yaşadığı hastalıklar üzerinedir. Bu hastalıklar ve acılar için, içinde bulunduğu durumu “yaratıcı sefalet” olarak niteler ve der ki;

“Fakirlik ve hastalık dirilticidir; korkutur ve iradeyi kamçılar; uyuklayan enerjileri ayaklandırır… Başarmak için korku da ümit kadar şarttır. İnsana fakirliğin ve hastalığın öğrettiklerini hiçbir okul ve kitap veremez.”

Nazım Hikmet ilk basımı kendisine ithaf edilen Dokuzuncu Hariciye Koğuşu için şöyle demiştir:

“Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, on bin, yüz bin, bir milyon satardı. Eğer ızdırabı, azabı ve neşeyi coşkun bir ciddiyetle duyan öz ve halis halk kitleleri okuma ve yazma bilselerdi.” 

Peyami Safa

“Görülecek, işitilecek, tadılacak, okunacak, yazılacak, yapılacak o kadar çok şey birikiyor ki, bundan sonra hayatımın bütün bunlara yetişemeyeceğinden korkuyorum. Kendi kendime karşı çok borçlandım. Kendime vadettiğim şeyleri yapmazsam utancımdan aynaya bakamayacağım.”

Çok zor şartlar altında eğitimine zar zor devam etmiş, öğretmenlik de yapmıştır. Çok fazla eser kaleme almıştır. Takma isimlerle kitaplar çıkarmıştır. Server Bedi bunlardan biridir. Gazetecilik yapmış, dergilerde yazıları yayınlanmıştır. Köşe yazarlığı 43 yıl sürmüş bir gazetecidir O.

Peyami Safa’yı bugün sinemaya ve televizyon dizilerine dönmüş romanlarıyla anıyoruz.

Eserleri | Biyografisi

#PeyamiSafa

Önerilen yazı

Neyzen Tevfik – Melamet Hırkası ve Hiçlik Üzerine | Nazım Hikmet Ran : NeHiR

Facebook Yorumları
Önceki İçerikSabahattin Ali
Sonraki İçerikMartin Luther King Jr.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz