Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaRecep Yazıcıoğlu

Recep Yazıcıoğlu

Recep Yazıcıoğlu

2 Haziran 1948; Köprübaşı, Trabzon – 8 Eylül 2003; Altındağ, Ankara (55)

Ülkemizin atanan en genç valisi. Tokat, Aydın, Erzincan ve Denizli eski valisi.

Bugün Zaman Ağacı’mızın konuğu bir Süper Vali ya da Efsane Vali adını hakkıyla taşıyan valimiz. Saygıyla ve minnetle anıyoruz.

Trabzon’da doğduğu köyde başlayan eğitim hayatı babasının görevi nedeniyle Muğla’nın Milas İlçesi’nde devam etti. Sonrasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Aydın’a memur olarak atandı, ardından çeşitli ilçelerin kaymakamlığını yaptı. 1984 yılında henüz 36 yaşındayken En Genç Vali olarak Tokat’a atandı. Ardından Aydın, Erzincan ve en son olarak da Denizli Valiliği yaptı. Burada geçirdiği bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti.

Halk O’nu diğer meslektaşlarından farklı düşünceleri, yakınlığı ile tanıdı. Sistemin işleyişindeki sorunları, bürokrasinin hantallaştığını her konuşmasında dile getirdi.

Recep Yazıcıoğlu

Kaymakamlık yaptığı sırada makam odasının kapısına “çalmadan giriniz” yazacak kadar halka hizmet için çalışan bir devlet adamıydı.

Hayatı ve fikirleri Köprü adlı dizi filme Vali filmine ilham oldu. Üniversitelerde tez konusu olan çalışmalarından birisi de Tokat Valiliği sırasında kazandırdığı derslik sayısıydı. Doğa sporlarına tutkundu, bu sayede de Erzincan ve Denizli’de doğa turizmi ile ilgili çalışmalar yaptı.

“Devletin kutsalı olmaz. Kutsal olan insandır, millettir, duygudur.”

Halk tarafından çok sevilen ve isminin verildiği yapılarla fikirleri yaşatılan Süper Vali Recep Yazıcıoğlu ‘nu örnek çalışmaları, sözleri ve kişiliği ile saygı ve minnetle anıyoruz.

Mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

17 Şubat 1999 | Sedef Kabaş ile Portreler

Büyüteç Süper Vali

Biyografisi için (Vikipedi)

Facebook Yorumları
Önceki İçerikOrhan Kemal
Sonraki İçerikFranz Kafka

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz