Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaStanley Kubrick

Stanley Kubrick

Stanley Kubrick

26 Temmuz 1929 – 7 Mart 1999 (70)

Yahudi kökenli Amerikalı film yönetmeni, senarist, yapımcı, fotoğrafçı.

Stanley Kubrick
Stanley Kubrick

New York’ta bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ünlü yönetmen, hiç şüphesiz ki sinema tarihinin en önemli isimlerinden biri. Bu kadar önemli olmasının sebebi kusursuz işler yapabilme becerisiydi. Edebiyat eserlerini kusursuz bir şekilde sinemaya uyarlamıştır. Korku, savaş, polisiye, kara mizah ve bilimkurgu gibi farklı türlerde eserler yaratmıştır. Çok kez Oscar’a aday gösterilmişse de sadece bir kez kazanmıştır.

Önce Look adlı dergide fotoğrafçı olarak çalışmaya başlamıştır. 1960 sonrasında İngiltere’ye geçmiş ve sayısız filme imza atmıştır. Böylece de sinema severlerin gönlünde taht kurmuştur.

En son filmi olan Gözü Tamamen Kapalı‘da Tom Cruise ve Nicole Kidman başrolü paylaşmışlardı. 1999 yılındaki bu filmi tamamladıktan sonra da İngiltere’de hayatını kaybetmişti.

Stanley Kubrick

“Hiçbir zaman tek bir film ile olağanüstü bir başarı kazanmadım. Benim şöhretim yavaş yavaş oluştu. Şimdi bana, başarılı bir yönetmen olduğumu ve birçok kişinin benim hakkımda iyi şeyler söylediğini söyleyebilirsiniz. Ama aslına bakarsanız hiçbir filmim tamamen pozitif eleştiriler almadı ve gişede çok büyük hasılatlar elde etmedi.”

Çok iyi bir okuyucu olan Stanley Kubrick bugün yine en sevdiğimizi filmleriyle hafızalarımızda. Sinemaya gönül vermiş yönetmeni saygıyla anıyoruz.

Filmleri IMDb | Biyografi Vikipedi

#StanleyKubrick

Facebook Yorumları
Önceki İçerikVecihi Hürkuş
Sonraki İçerikOğuz Aral

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz