Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaThomas More

Thomas More

Thomas More

7 Şubat 1478, Londra – 6 Temmuz 1535, Londra. (57)

İngiliz devlet adamı, hukukçu, filozof, yazar

  • “Eğer onur kazançlı olsaydı herkes onurlu olabilirdi.”
  • “Az bulunduğundan ötürü değerli sayılmaları insanoğlunun çılgınlığına verilmeli. Tabiat, o eşsiz ana, altın ve gümüşü yararsız, boş nesneler olarak çok derinlere gömmüş; oysa havayı, suyu, toprağı, iyi ve gerçekten yararlı olan her şeyi gözler önüne sermiştir.”

Londra’da dünyaya gelmiş hümanist yazar, sonradan aristokrat olmuş bürokrat bir ailenin çocuğu olarak. Önce Oxford Üniversitesi’nde eğitime başlamışsa da babasının ısrarı ile Londra’ya dönüp hukuk okumuş ve avukat olmuştu. Oxford yıllarında Antik Yunan ve Latin edebiyatı okumuştu. Çünkü aslında edebiyata ilgisi vardı.

Thomas More

Hollandalı yazar Erasmus ile çok sıkı dosttu. Çünkü ikisi de sistemin diretmelerine karşı direniş halindeydiler. Thomas More Lordlar Kamarası Başkanlığına yükselmişti. Fakat bu sırada hepimizin sinemadan çok iyi bildiği Anne Boleyn ve VIII. Henry diktasına karşı çıkmıştı. Ve bu sebeple kral O’nu idam etmişti.

En önemli eseri Ütopya olmuştur. Ütopya’da olmayan bir adadan bahsetmiştir yazar. Ve bu adada dönemin yönetimine eleştiri vardır. Sonrasında da bu eleştiri sebebiyle de hayatını kaybetmiştir. Öyle bir eserdir ki hala o siyasi bilince erişebilmiş bir devlet yoktur. Anısına saygıyla okumamış olanlara kitabı okumalarını öneriyoruz.

Eserleri | Biyografisi | (Okumadıysanız) William Shakespeare İngiliz Dili’nin Ulusal Şairi

Facebook Yorumları
Önceki İçerikSafiye Ali
Sonraki İçerikAziz Nesin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz