Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaTimur Selçuk

Timur Selçuk

Timur Selçuk

2 Temmuz 1946, İstanbul – 6 Kasım 2020 (74)

Türk piyanist, orkestratör, orkestra şefi ve besteci

Ünlü Türk Sanat Müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk ile tiyatro sanatçısı Şehime Erton‘un oğlu olarak İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 5 yaşında piyano dersleri almaya başlamış ve hemen sonrasında ilkokula başladığında aynı zamanda konservatuvar eğitimine de başlamıştır. Sonrasında 1964 yılında eğitim almak üzere Paris’e gitmiştir. 1975 yılında döndükten sonra Ankara Devlet Tiyatrosu Müzik bölümünü yönetmiştir.

Sonrasında büyük şairlerin şiirlerini bestelemiştir. Kendisi çok şarkı sözü yazmamıştır ama besteleri ile şiirlere kattığı değer asla tartışılmaz. Çok iyi bildiğimiz şarkıların yanında, tiyatro ve film müzikleri de yapmıştır ünlü piyanist. Orkestralar yönetmiş, bir çok ödül kazanmıştır. Devlet sanatçısı unvanı alan sanatçı en son büyük konserini Nükhet Duru ile birlikte 2014 yılında Harbiye’de vermiştir.

Timur Selçuk

“İnsanı en son terk eden sesidir.”

diyordu büyük besteci. Sonuç olarak ailesinin genlerinden gelen büyük bir mirasa sahipti ve bu mirası çok çalışmasıyla en iyi noktalara getirmiştir. Büyük piyanist besteci Timur Selçuk ölümsüz şarkılarıyla hep hatıralarımızda olacak. Anısına saygıyla…

İspanyol Meyhanesi

Timur Selçuk

Son Olarak Timur Selçuk; #TimurSelçuk #İspanyolMeyhanesi

Münir Nurettin Selçuk Klasik Türk Sanat Müziği Üstadı | Şu Dünyanın Sırrı – Fazıl Say

Facebook Yorumları
Önceki İçerikLady Diana
Sonraki İçerikErnest Hemingway

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz