Ana SayfaVincent van Gogh

Vincent van Gogh

Vincent van Gogh Hollandalı ressam. Yıldızlı Gece tablosu ise en bildiklerimizden. Hayranlıkla seyre daldığımız ressamı saygıyla anıyoruz. Daha önce bu sayfalarda andığımız Frida Kahlo, Abidin Dino, Osman Hamdi Bey gibi şimdi de O’nu anlatıyor ve anıyoruz.

Gerçek adı Vincent Willem van Gogh.

30 Mart 1853 – 29 Temmuz 1890 tarihleri arasında sadece 37 yıl yaşamış Vincent Willem van Gogh. Bu kısa ömre 2100 kadar resim ve çizim çalışması sığdırdı. Bunların 860 tanesi yağlıboya tabloydu. Ve çoğunu yaşamının son iki yılında yaptı.

VIncent-Van-Gogh

“Resim yapmayı düşlüyorum sonra rüyamı resimliyorum” 

Yıldızlı Gece tablosu her alanda bir ilham kaynağı olurken, satılan tek eseri de şu an Pushkin Müzesi’nde bulunan Kırmızı Bağ tablosuydu. “Kesin bir şey bilmiyorum ama yıldızlar bana düş gördürüyor” diyordu Vincent van Gogh. Diğer bir ünlü eseri Ay Çiçekleri tablosuydu ve bir arkadaşının odası için 12 farklı versiyonda çizmişti. Oto portreleri ve Japon sanatına olan ilgisi de çok meşhurdu.

Ticari olarak başarılı olamaması şiddetli depresyon ve yoksullukla mücadele etmesi sebepleriyle kendi kulağını kestiği ve akıl hastanesinde yattığı söylentileriyle anıldı. Ve henüz 37 yaşındayken kendini karnından vurarak intihar ettiği de hakkında anlatılanlardan.1

Evet belki yaşamı boyunca deli ve başarısız olarak kabul edildi. Ancak intiharından sonra “yanlış anlaşılan bir dahi” olarak anılmaya başlandı. Ünü ve ticari başarısı o kadar arttı ki, resimleri “şimdiye kadar satılan en pahalı tablolar” arasında yer alıyor.

Şu anda ismi Amsterdam’daki (dünyanın en büyük resim ve çizim koleksiyonuna sahip) Müzesi ve Fransa’nın güneyinde yer alan Arles’teki Vakfıyla onurlandırılıyor, yaşatılıyor.

Dünyanın en ünlü ressamlarından Vincent von Gogh ‘u saygı ve hayranlıkla anıyoruz.

Vincent van Gogh- Yıldızlı Gece
Vincent van Gogh – Yıldızlı Gece
Arles'te Kırmızı Bağ
Arles’te Kırmızı Bağ
Facebook Yorumları
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz