Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Ana SayfaZeki Alasya

Zeki Alasya

Zeki Şenol Alasya

18 Nisan 1943, İstanbul – 8 Mayıs 2015, İstanbul (72)

Türk tiyatro ve sinema sanatçısı

Ah ne çok severdik O’nu. Ne çok izler, ne çok gülerdik. Himmet Ağa olur bir çuval altını sayarken şaşırırdı. Mavi Boncuk’ta Emel Sayın’ı halıya sarıp kaçıran çetenin üyesiydi. Deve Kuşu Kabare’nin kurucularındandı. Reklamlar’da, Deliler’de, Yasaklar’da yıllar boyu hepimizi hem düşündürdü hem güldürdü. Televizyonda Cennet Mahallesi’nin komiseri, Akasya Durağı’nın Nuri Babası oldu. Ah ne çok özledik O’nu.

Zeki Alasya ve Metin Akpınar birlikte ayrılmaz ikilisiydi sinemanın. Bu yüzden çocukken pek çoğumuz kardeş sanıp farklılıklarına şaşırmışızdır. 1959’da oyunculuğa amatör olarak adım attı ve hemen sonrasında 1960 yılında tanıştı Metin Akpınar’la. Ve ayrılmaz bir ikili oldular, son dönemdeki dizilerine kadar.

Aslen Kıbrıslıdır. Ama İstanbul’da doğmuş, büyümüştür. Robert Kolej’den mezun olduktan sonra ömrü sinema ve tiyatroyla geçmiştir. Yönetmenlik de yapmıştır, oyuncusu da olmuştur yönettiği tiyatronun. 2010 yılında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü‘nü almıştır.

Zeki Alasya

“ÇOK İYİ BİR OYUNCU OLABİLİRSİNİZ. AMA EN ÖNEMLİSİ İYİ İNSAN OLMAKTIR.”

Zeki Alasya ardında 75 sinema filmi bıraktı. 10 filmin senaryosunu yazdı, 25 filmi yönetti. Hem iyi bir oyuncu oldu hem de iyi bir insan bizim gözümüzde.

Sinemaya, tiyatroya adanmış bir ömrü BİRİKİYORUM Zaman Ağacı sayfalarına konuk ettik bugün. Ve saygıyla, özlemle anıyoruz.

Filmografisi | Deliler 1.bölüm | Biyografisi

Facebook Yorumları
Önceki İçerikAlbert Einstein
Sonraki İçerikCharles Darwin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz