Cumartesi, Şubat 4, 2023
Ana SayfaSeviYorumÇocuğumYKS ve Sonuçları...
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

YKS ve Sonuçları…

YKS Sonuçları açıklandı. Şimdi yepyeni bir maraton başlıyor. Mezuna kalanlar, kayıt hakkı kazananlar ve yeni başlayan sınavlarla…


4 dakika


YKS; Yükseköğretim Kurumları Sınavı, geldi, geçti ve sonuçları açıklandı. Her şeyden önce tüm öğrenci ve velilere geçmiş olsun 😊

ÖSYS’den YKS’ye

Ben lise öğrencisiyken üniversite eğitimi için; ÖSS ve ÖYS olarak iki sınavımız vardı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı. Çevresinde lise genci olmayan kişilere minik bir hatırlatma olsun diye yazayım; sınavın adı YKS olarak değişti. Yani Yükseköğrenim Kurumları Sınavı.

YKS ve Aslan

O zamanlar “üniversiteye devam etmek istemiyorum” diye düşünen bir öğrenci için, hayat bu kadar zor değildi. En kötü çalışabilirdi. En azından sigortası işlemeye ve bir an önce tecrübe sahibi olmaya adım atmış olurdu. İşin özü; erken pişerdi. Sonrasında istiyorsa açıktan üniversite eğitimine de devam edebilirdi.

Her geçen gün zorlaşan hayat şartları, yıllar geçtikçe hepimizi daha rekabetçi bir savaşın oyuncusuna çevirdi. Ekmek aslanın midesinden kuyruğuna inmiş; ÖSYSciler olarak, çocuklarımız bizim gibi eziyet çekmeden, daha iyi bahtlara sahip olsun istemiştik. Kim istemez ki?

Ancak; Araya giren, bu kadar ekonomik kriz ve daha önce tecrübe edilmemiş bir pandemi herkese sürpriz oldu.

Hazırlanmak mı hazırlanmamak mı

Esnafları, işçileri ve özel sektörü çok yıprattı bu süreç. Herkes yeni güne, geleceği ile ilgili kaygılarla uyandı. Ve bunca yıpranmanın içinde, sudan çıkmış balığa dönen öğrencilerin eğitimi ise çevrimiçi sistemle idare edilmeye çalışıldı.

Geleceğin çevrimiçi eğitimlerle olacağına ve çok faydası dokunacağına tüm kalbimle inanıyorum. Ancak hazırlıksız yakalanmak hiç bir çocuk için iyi olmadı. YKS korktukları, mezuna bırakmak istedikleri bir kabusa dönüştü.

Mezuna bırakmak demek; isteyerek ya da istemeyerek sınavda her hangi bir bölüme yerleşmemiş olmak anlamına geliyormuş.

Çocuklar bu kaygı ve alışık olmadıkları bir sistemle ellerinden geleni yaptılar. Sonuçta artık iş bulsa da, bulamasa da üniversite eğitiminin gerekli olduğu algısı iliklerimize kadar işlendi.

Sınav bitti mi?

YKS ve Sonuçları (2)

İstediği başarıyı elde edemeyen çocuklarımızı yürekten anlıyorum. Ancak dünyanın sonu olmadığını ve gerçekten istedikleri şeyler için mücadelelerine devam etmeleri gerektiğini, nasıl kaygılandırmadan anlatıp yanlarında olabiliriz! Bunu el birliğiyle ve incitmeden, kırıp kaybetmeden nasıl başarabiliriz, işte orada takılıyorum.

Sınavı kazanıp da istediği bölümü kazanamayan gençlerimizin sorunu ise bambaşka. Sevgili gençler, umudumuz geleceğimiz gençler! O bölümleri gönül rızanız ile yazdıysanız; belki içerilerde bir yerlerde siz de o bölümü istemiş olabilirsiniz. Biraz şans vermekte fayda olmaz mı? Baktınız severek yapamayacak, faydalı olamayacaksınız; geçiş sınavları gibi alternatifleriniz olduğunu, yanında açık ve uzak öğretim sistemiyle de öğrenim görebileceğiniz bölümler olduğunu ne olur aklınızdan çıkarmayın. Yeter ki yeteneğinizi ve amacınızı bulmakta ısrar edin….

Ve sınavı kazanan ve de istediği bölümü kazanan gençler. Öncelikle geçmiş olsun. Emeklerinizin karşılığını aldığınız için tebrik ederim. Şimdi asıl sınavınız başlıyor.

Çok önemli bir nokta var. Unutmamalısınız ki; Orası sizin; evden kaçış noktanız değil. Orası sizin bir an önce, uzmanı olmak istediğiniz konuda sizi yetiştirmek için, sınav sonuçlarıyla öğrenim görmeye hak kazandığınız eğitim kurumları. Orası sizi geleceğiniz; hepimizin geleceği için mesleğinizde uzmanlaştırmak için var olan yüksek öğrenim kurumları.

Şimdi sizden beklenen, uzmanlıklarınıza odaklanıp bir an önce eğitiminizi en iyi şekilde tamamlamak. Hayata hazırlanmak. Sonrasında ise yerinizi sıra bekleyen diğer gençlere devredebilmek.

YKS Sonuç Değil, Başlangıç

İster mezuna kalmış, ister yerleşmiş olun. Hasat zamanını atlatmış gençler olarak, çocukluktan gençliğe terfi etmiş bireyler olarak, naçizane unutmamanız gereken bir kaç küpe var kulağınız için.

Öncelik sizin bir an önce ahlaklı, doğru ve faydalı bir birey olarak, ailenizden toplumumuza, doğamızdan tüm dünyamıza faydalı, mesleğinizde uzman bir birey olarak yetişmeniz. Bunu lütfen aklınızdan ve kalbinizden ama en çok ruhunuzdan çıkarmayın.

Emin olun, sizi yolunuzdan uzağa götürecek pek çok olay ve kişi ile karşılaşacaksınız. Belki aşık olduğunuzu zannedecek, belki gece dışarıya çıkmayı büyüklük sayacaksınız. Belki memleket meselelerini hedefinizden daha önemli göreceksiniz. Arkadaşlarınızla vakit geçirmenin önemi her şeyden ağır basacak belki. O kadar ince bir çizgi ki…

Ve emin olun, siz doğru olduktan sonra; aşk da, arkadaşlık da, gezip tozmakta her şeyi en doğru zamanda hayatınıza konuk edeceksiniz. Doğru zamanda!

YKS ve Sonuçları (3)

Yeter ki siz önce, birey olarak yeterliliklerinizi elinize alın. Tek başına ayakta kalabilir, dünya vatandaşı olabilir, ahlaklı, kültürlü ve faydalı olma yolunuzdan taviz vermeyin.

Sizi bu kadar zor şartlarda bugüne getiren ailelerinizin ve toplumumuzun beklentisi bu.

Çünkü siz yolu uzatır ya da es kaza şaşırırsanız, geleceğimiz daha iyi olmayacak.

Aileniz başta olmak üzere, tüm dünya sizlerle umut buluyor. Daha güzel, daha yaşanabilir, daha bilinçli ve kültürlü bir gelecek hayali…

YKS geçmiş olabilir, ama hayatın sınavları hep devam edecek.

Siz kendinize inanmaktan hiç vazgeçmeyin.

Desteğe ihtiyaç duyduğunuz her anda, bizler hep arkanızda ve yanı başınızda olacağız.

❤️

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Öğrenci Beslenmesi Neden Önemli?

Öğrenci beslenmesi hakkında Diyetisyen Reyhan Berber ile nasıl olması gerektiğini ve önemini enine boyuna konuşuyoruz.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

On Sekiz Yaşıma Mektup

On sekiz yaşınızı hatırlıyor musunuz? Bitmiş çocukluk ve erken gençlik yıllarınızı... Şimdi tam da bu yaşınızdan sizi duysaydı?

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Çocuklarda yaz hastalıkları var Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr Sevil Öztürk'ün köşesinde. Hastalıklar, nedenleri ve çözümleriyle...