Salı, Ekim 4, 2022
Ana SayfaÖnemsiYorumÖnemli ZamanlarYolsuzluk ile Mücadele Günü

Yolsuzluk ile Mücadele Günü

Yolsuzluk ve 9 Aralık Yolsuzlukla Mücadele Günü. En azından “farkındayım” ve “yanlışın karşısındayım” diyebilmek için. Mücadele


5 dakika


Bugün 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü

Yolsuzluk nedir? Ya da başka bir deyişle usulsüzlük? Sözlük anlamı şu şekilde karşımıza çıkıyor.

Bir görevi, bir yetkiyi kötüye kullanma, yasaya, kurala, yönteme aykırı iş yapma.

İster kamu, ister özel: yapılan işin mahiyeti ne olursa olsun. İşi yapanın da, yaptıranın da usulüne uygun davranmaması ile mücadele.

İş’liYorum köşemizde: mümkün mertebe iş usulü ile yazmaya gayret ettiğimiz doğru. Ama rüşvet, adam kayırma, usulsüzlük sadece işi değil, hepimizin hayatını etkilemiyor mu?

Belki aklımıza sadece politik ihaleler, partili kayırmaları, gereksiz ve haksız yenilenen hizmetler ve benzerleri geliyor olabilir. Bir2Yorum sayfalarında hiç bir zaman politika/siyaset yapmayacağımız doğru. Ama unutmamamız gereken çok önemli bir ayrıntı var. Onunda bu usul meselesinin politikanın da üstünde olduğu.

Yolsuzluk, sadece içerisinde bulunduğu toplumu değil, tüm dünyayı etkileyen yapısal bir sorun; kangren olarak hayatlarımızı karıştırıyor.

Büyük özel firmalara ya da kamuya kadar gitmemize gerek yok. Yanı başımızda olanlar da usulsüzlük. “küçük” görmemiz, varlığını yok saymamız, sorunu çözmüyor.

Herkes sıra beklerken, sıraya saygı duymadan iş bitirmeye çalışan o çok bilmişte usulsüzlük. Mesela verdiği hizmet ne olursa olsun, tanıdığına daha ayrıcalıklı davranan o çalışanda hata. İşi hızlandırabileceğini iddia eden rüşvet alıcı, buna inanan rüşvet verici de sıkıntı, yolsuzluk. Liste sayfalarca uzayıp gider. Hepsi gözümüzün önünde ve “kınamak kadar” umurumuzda hepsi.

Ama en büyük sıkıntı tüm bu yaşananlara göz yummak, susmak ve mücadele etmemek. Yok saymak, önemsememek bizi de sorunun parçası yapmıyor mu?

Birleşmiş Milletler (BM) 9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü’nde yaptığı açıklamalar şu şekilde;

Her yıl küresel çapta 1 trilyon dolar rüşvet veriliyor, tahmini 2,6 trilyon dolarlık yolsuzluk yapılıyor. Rakamlar, dünyanın 80 milyar dolarlık toplam gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 5’inde daha fazla.

BM açıklamalarında ayrıca yolsuzluğun tüm toplumlarda sosyal ve ekonomik gelişmeyi baltalayan ağır bir suç olduğunu da hatırlattı. Yolsuzluğa Karşı İttifak (United Against Corruption) kampanyasının güçlendirileceği vaadinde de bulunuldu.

Bugün 9 Aralık. Usulsüzlükle, Yolsuzlukla mücadele günü. En azından “farkındayım” “usulsüz bir şey yapmam” “yanlışın karşısındayım” diyebilmek için, son derece önemli bir gün.


Merak edenler için kaynak: Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi | HSK (Hakimler ve Savcılar Kurulu)

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle