0.4 C
Kocaeli
Çarşamba, Ocak 19, 2022

Mağaza

Ana SayfaÖnemsiYorumÖnemli ZamanlarYolsuzluk ile Mücadele Günü

Yolsuzluk ile Mücadele Günü

Yolsuzluk ve 9 Aralık Yolsuzlukla Mücadele Günü. En azından “farkındayım” ve “yanlışın karşısındayım” diyebilmek için. Mücadele


3 dakika


Bugün 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü

Yolsuzluk nedir? Ya da başka bir deyişle usulsüzlük? Sözlük anlamı şu şekilde karşımıza çıkıyor.

Bir görevi, bir yetkiyi kötüye kullanma, yasaya, kurala, yönteme aykırı iş yapma.

İster kamu, ister özel: yapılan işin mahiyeti ne olursa olsun. İşi yapanın da, yaptıranın da usulüne uygun davranmaması ile mücadele.

İş’liYorum köşemizde: mümkün mertebe iş usulü ile yazmaya gayret ettiğimiz doğru. Ama rüşvet, adam kayırma, usulsüzlük sadece işi değil, hepimizin hayatını etkilemiyor mu?

Belki aklımıza sadece politik ihaleler, partili kayırmaları, gereksiz ve haksız yenilenen hizmetler ve benzerleri geliyor olabilir. Bir2Yorum sayfalarında hiç bir zaman politika/siyaset yapmayacağımız doğru. Ama unutmamamız gereken çok önemli bir ayrıntı var. Onunda bu usul meselesinin politikanın da üstünde olduğu.

Yolsuzluk, sadece içerisinde bulunduğu toplumu değil, tüm dünyayı etkileyen yapısal bir sorun; kangren olarak hayatlarımızı karıştırıyor.

Büyük özel firmalara ya da kamuya kadar gitmemize gerek yok. Yanı başımızda olanlar da usulsüzlük. “küçük” görmemiz, varlığını yok saymamız, sorunu çözmüyor.

Herkes sıra beklerken, sıraya saygı duymadan iş bitirmeye çalışan o çok bilmişte usulsüzlük. Mesela verdiği hizmet ne olursa olsun, tanıdığına daha ayrıcalıklı davranan o çalışanda hata. İşi hızlandırabileceğini iddia eden rüşvet alıcı, buna inanan rüşvet verici de sıkıntı, yolsuzluk. Liste sayfalarca uzayıp gider. Hepsi gözümüzün önünde ve “kınamak kadar” umurumuzda hepsi.

Ama en büyük sıkıntı tüm bu yaşananlara göz yummak, susmak ve mücadele etmemek. Yok saymak, önemsememek bizi de sorunun parçası yapmıyor mu?

Birleşmiş Milletler (BM) 9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü’nde yaptığı açıklamalar şu şekilde;

Her yıl küresel çapta 1 trilyon dolar rüşvet veriliyor, tahmini 2,6 trilyon dolarlık yolsuzluk yapılıyor. Rakamlar, dünyanın 80 milyar dolarlık toplam gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 5’inde daha fazla.

BM açıklamalarında ayrıca yolsuzluğun tüm toplumlarda sosyal ve ekonomik gelişmeyi baltalayan ağır bir suç olduğunu da hatırlattı. Yolsuzluğa Karşı İttifak (United Against Corruption) kampanyasının güçlendirileceği vaadinde de bulunuldu.

Bugün 9 Aralık. Usulsüzlükle, Yolsuzlukla mücadele günü. En azından “farkındayım” “usulsüz bir şey yapmam” “yanlışın karşısındayım” diyebilmek için, son derece önemli bir gün.


Merak edenler için kaynak: Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi | HSK (Hakimler ve Savcılar Kurulu)

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2007 Hrant Dink (15)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Evlilik Hakkında

Evlilik hakkında her şey söylenmiştir şüphesiz. Doğru ve dürüst ise ne ala, yalanlar üstüne kuruluysa vay halimize.
Halil Cibran'dan Çehov'a, Ali Poyrazoğlu'ndan Ece Üner'e tadı damağında bir gezi.

Yetmez! Ben Kadınım

Yetmez diyerek "yeter artık" çığlığımızı atıyor Derya Cesur. Ve "Ben Kadınım" ile herkese bir daha hatırlatıyor değerleri. Oku-ma-lı-sı-nız.

Hayat Dersleri

Hayat dersleri! En mutlu edilesi insan kendimizken, başkalarının hayatları adına yaptığımız feragatlerin derslerine kısa ve hızlı bir ziyaret
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Hediye Vermek Almaktan Daha Güzel

Hediye vermek zamanı şimdi. Tam da yılbaşı gelmişken... Okullarda, işyerlerinde.... Bütçemize göre, içimizden geldiğince hediyeleşmek zamanı.

Kooperatifçilik ve Atatürk

Kooperatifçilik Günü konusunda tartışmalar devam etse de Ulu Önder Atatürk'ün bu konudaki düşünceleri yolumuzu aydınlatmaya devam edecek.

Akıtma Yediniz mi?

Akıtma bilir misiniz? Şimdilerde krep diyorlar. Yazımıza konu olma sebebiyse göçmen mutfağında sık yer bulması. Anılarla tarif de geliyor.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Toprakla Ağıt

Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla ilan edilen uluslararası bir gün bugün. Ve biz bir kez daha Toprakla Ağıt yakıyoruz kayıplarımıza.