Cumartesi, Haziran 25, 2022
Önceki İçerikSize Bir Sır Vereceğim
Sonraki İçerikJinekolojik Kanserler

Yorgunluk Üzerine

Yorgunluk üzerine.. Hepimizin neredeyse kronikleşen yorgunlukları, psikolojik ama en çok da bahar yüzünden. Ey baharın nemi, alışalım artık.. Yorgunluk ve çeşitlerinden şu an en fazla zorlandığımız Bahar Yorgunluğu.


7 dakika


Yorgunluk.. “Hastayım ama değilim. Kötüyüm desem ayıp; iyiyim desem o da sayılmaz.” Hangimiz böyle hissetmiyoruz ki şu günlerde. 

Tek başına hastalık olarak sayılmasa da bir alarm durumu bence yorgunluk. Altta yatan ve geliyorum diyen bir sorunun habercisi olabilir mi? Olmasa bile dikkat edip tedbir almakta fayda var.

Sağlık konusunda doktoram yok maalesef. Tıbbi olarak fikir vermem “ahkam kesmek” olacak. Halsiz hissetme, fiziksel ve duygusal aktivitenin kalitesinin bozulması gibi tarif edilebilir belki. Sitemizin sağlık konusunda uzman olan yazarlarından yardım istedim. Onlar tıbbi açıdan değerlendirecektir. Hadi biz, biz bize değerlendirelim şimdilik. 


Bahar geldi, geliyor, gelecek.. Aman kar bitti, barajlar da dolsun, varsın yağsın. Hadi sıcaklarla birlikte pandemi de geçecek Aman fırtına varmış dikkat edelim.. Dedik diyoruz ve artık baharın kendisini hissettirmeye başlamasını istiyoruz sabırsızlıkla.. Acaba bahar da covit olmuş olabilir mi? 

Artık evlerde çalışıyoruz ağırlıklı olarak. Gerçi daha fazla “yorgunluk” yarattığı kesin ama o başka bir yazımızın konusu. Kalabalıklardan, gürültülerden uzağız ama neden yorgun kalkmaya devam ediyoruz.. 


Önce Sorun

Halsiz, yorgun, isteksiz, katılaşmış bir halde açıyoruz gözümüzü. Sanki damarlarımızda, kaslarımızda kış devam ediyor. Ayılmak, uyanmak her zamankinden biraz daha zor.. Hazımsızlık, şişkinlik ve mide ağrıları/bulantıları bir yandan, Kas eklem problemleri ayrı bir yandan.. 

İçimizi kararttım sanırım. Ama söz, çözümsüz hiçbir şey yok. Çözüm için önce sorunun kendisini tespit etmek ve kabul etmek önemli olan. Belki de boğazımızda gıcık şeklinde hafif bir öksürük, tıkanıklık. Alerji gibi, farenjit gibi..


Yorgunluk Araştırması

Üç çeşit yorgunluk varmış sevgili dostlar. Bunlardan ilki “mutsuzluk yorgunluğu” olarak da geçen psikolojik yorgunlukla ilgili. Sevgili psikoloğumuz Cansu; Mutluluk üzerine çok güzel anlatmıştı bu konuyu.. Tekrar okumanızı tavsiye ederiz. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz. 

İkinci çeşit yorgunluğumuz “kronik yorgunluk” Yorgunluğunuz ve bağlı şikayetler uzun süre devam ediyorsa yani kronikleşmişse bu kategoriye dahil oluyorsunuz. Motivasyon, Psikolojik destek ve belirtilerine göre ortopedi ve travmatoloji, iç hastalıkları vb; sizde ki yansımalarına göre konusunda uzman bir hekime hala başvurmadıysanız ivedilikle başvurmanız gerekiyor. 

Son olarak da bahar yorgunluğu 

Bağışıklık sistemimiz, psikolojik direncimiz, gücümüz kuvvetimiz ne kadar yerinde olursa olsun az yada çok yaşıyoruz bu yorgunluğu. 

Çünkü; mevsim değişimlerinde nem, ısı, ışık hepsi değişiyor. Ve bünyemizin de bir şekilde bu değişime adapte olması gerekiyor. 

Gelelim Uzman Görüşlerine

Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükü artıyor. Bu yükün iyonlar aracılığıyla taşındığı vurgulanmaktadır. Pozitif ve negatif değerde iki tür iyondan pozitif olanlar arttıkça vücuda zindelik getirir. Negatif yüklü iyonların artması ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere neden olur. Havadaki elektrik yükü şehirlerde daha fazladır. Taşıtların havayı kirletmesi, sanayi atıkları, trafik keşmekeşi elektrik yükünü artırır.

Elektrik yükünün yoğunluğu, bahar mevsiminde sinir gerginliğini ve stresi tırmandırıyor. Bu durum, damarlardaki büzülmeyi artırıyor. Damarlardaki büzülme midede olursa ülsere bile neden olabiliyor. Uzmanlar, bahar mevsiminde sebze ve meyvelerin yanı sıra bol sulu gıdaları da soframızdan eksik etmememiz gerektiğini söylüyorlar; çünkü meteorolojik değişiklikler yüzünden vücuttaki su oranında bozukluklar görülebiliyor.

Central Hospital

Bahar Yorgunluğu Vücudumuzu Nasıl Etkiler?

Bahar yorgunluğu incelendiğinde nemin ne derece hayatımızı etkilediği daha net görülmektedir. Nem artışı vücutta 2 yönlü etki eder. Birincisi; Burun boğaz ve orta soluk yollarında ödeme neden olarak akciğere giden oksijen miktarını azaltır. Vücut oksijen azalmasının etkilerini azaltmak için çeşitli bölgelerdeki kan damarlarını büzer. Bu etki ile ,

 • Mideye giden damarların büzülmesi ile gastritler artar.
 • Troid  dokusuna giden damar büzülmesi ile troid hormon salgısı azalır.
 • Kalp ve diğer damarları daraltarak hipertansiyon ve kalp krizleri artar
 • Cilt damarları daralması ile ciltte kuruma dökülme ve saç dökülmesi gözlenir.
 • Tüm damarlarda genel bir oksijenlenme azlığı nedeni ile halsizlik ve yorgunluk artar. Baş dönmesi ve dengesizlikler sık gözlenir.
 •  
 • Akciğer kapasitesi bu bölgedeki ödem nedeni ile daha da azalır. Bu sonuç nefes darlığı ve hareket ile sıkıntı hissini artırır İkincisi; Ortam nem oranında artış ayni zamanda terleme fonksiyonunu bozar. Bu bozulma hem vücut toksinlerinin atılmasını engeller hem de vücudun nem dengesini bozar. Bu da kişinin kendini dengesiz hissetmesine neden olur.

Memorial Hospital


Çözümler

Önce kendinizi dinleyin. Kendinizi kandırmadan! bir araştırın. 

 • Psikolojik desteğe ihtiyacınız var mı (Evet; vakit kaybetmeden randevu alın,)
  • Kendinizi tüketecek değil, “faydalı ve işe yarar” hissettirecek iş/uğraşı edinin. (Hobi, yardım kurumları vb) 
  • Motivasyon, umut, beklenti, çıtanızı asla düşürmeyin. Kimsenin düşürmesine izin vermeyin
 • Durumunuz kronikleşti mi? (Evet; belirtilerinize göre ilgili uzmandan, pandemi şartlarını da değerlendirerek randevunuzu alın, ihmal etmeyin) 
 • Yukarıdakiler olsun olmasın Bahar yorgunu olduğumuzu ve geçici bir durum olduğunu kabul edin
  • Daha çok su. 
  • En az 15 dakika daha fazla egzersiz. 
  • Yemeklerimizde sebze ve meyvenin artarak karbonhidratların azalması. Ekmeği azaltın mesela.. 
  • Mümkünse eğer; biraz da vitamin, mineral vb takviyesi.. 

Baharın bu nemi belki bize kendimizi “küflü” hissettirebilir ama biz akışa uyum sağlamayı başarırsak, doğa için ne kadar gerekli, önemli ve faydalı olduğunu unutmazsak, sanırım yorgunluklarımıza bir nebze merhem olur. .

Son olarak da içine bir tutam “sanat” serpip, Can Yücel ile bitirelim.

Kuşlar vardır, cana benzer havalarda: Soğuksa kar, baharsa yaprak;
Bir başına büyür toprakta ömrümüz, Güneşle yeşil elleriyle çıplak;

-Uslu ayaklarla başlamış yolculuk- Yürünmez öyle, bazen durulur,
Ve iner erenler katına yorgunluk; Kapanır sükun üzre kitaplar.

Nefeslerle sürüp giden yaşamamız Bir su kenarına gelir durur;
Ekmekten, şaraptan öte nimetler vardır; Yürünmez öyle hep, bazen susulur.

Dinç, sağlam, neşeli ve istekli nice sabahlara uyanmak dileğiyle 

 ?‍♀️

Sağlıcakla

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Limon Ağacı, Limon Çiçeği

Limon ağacı yetiştirmek istediğiniz oldu mu hiç? Ya da limon çiçeği ile hiç yakından tanıştınız mı? Gözlere şenlik ruha şifacı olur kendisi.

Vicdansız doktorlar emi?

Doktorlar... Kolay kolay yetişmeyen, gününün hiç bir saati mesleğini bırakamayan, kıymetli! insanlar. Peki gerçekten vicdansızlar mı?

Hormonlar ve Mutluluk

Hormonlar ve mutluluk... Bahar da geldi içimiz kıpır kıpır... Bugün gündemimizde bu ikili arasındaki ilişki var

Yaşlanmak ve Yaşamak

Yaşlanmak ve yaşamak. Kelimeler benzese de anlamları ne kadar farklı. Nasıl bir yaşlı olduğumuza yaşadıklarımız karar versin mi? Nalan Ağdaş yazdı.