3 C
Kocaeli
Cuma, Ocak 28, 2022

Mağaza

Ana SayfaArt'ıYorumKültür BankasıYörük Ali Zeybeği, Türküsü, Müzesi... Efelerin Efesi
Önceki İçerikDavet
Sonraki İçerikLand Art Doğadan Doğan Sanat

Yörük Ali Zeybeği, Türküsü, Müzesi… Efelerin Efesi

Yörük Ali; O Efelerin Efesi.. Dillere destan olan kahramanlığı türkülere zeybeğe sığmayan yiğit.. Efe, Efelerin Efesi. Türküyle, zeybekle..


6 dakika


O Aydın’ın yetiştirdiği yiğit.. O Kahraman, Ege’nin Efesi. Sadece Ege mi, memleket meselesi. Öyle ki Efelerin Efesi diye türkü yakılmış ardından.. Evet türküsünden, zeybeğine, evinden belgeseline hepsinden bir parça ekledim yazı çorbamızın tuzu olsun.. Efenin kahramanlığı göğsümüze bir kez daha gurur olsun diye..

Yörük Ali Efe

Yörük Ali Efenin Vefatı 23.09.1951

Yıldızlar Geçidi’nde, vefatı sebebiyle anıyoruz efemizi. Sadece vefat tarihiyle değil, sanat tarihi ile de anmak yakışık almaz mı? Yakışmaz mı kahraman ve yiğitlerine…

1895 – 23.09.1951 (56) Kurtuluş Savaşı sırasında 16 Haziran 1919’da Malgaç Baskını ile düşmana ilk darbeyi vurmak suretiyle Aydın yöresinde düşman kuvvetlerinin ilerlemesini durdurmuş olan kahraman efe. Okumak isterseniz Biyografisi burada


İlk Önce Yörük Ali Zeybeği

Zeybek; halkı koruyan cesur adamın; ağır hareketlerle, kudretli, kuvvetli, ihtişamlı dansı.. Ağır ağır; kendinden emin, insanın içine içine işleyen..

Erkeklere en çok yakıştırdığım, sevgili Atamın oynayışında bir kez daha karizmasına hayran olduğum kahramanlığın dansı.

Harmandalı zeybeği dersini almaktan gurur duyduğum.. Eşimle karşılıklı oynamak için can attığım zeybek. Dilerim evlatlarımda benim kadar ister, oynar, yaşatır bu kültür mirasımızı..

Pek çok çeşidi var zeybeğin. Cesaret ve sağlamlığın daha da belirgin olduğu “ağır zeybek” olarak geçiyor Yörük Ali Zeybeğide.. Ne yazarsam yazayım, izlemek gibi etki vermeyecek. İşte özel bir çalışma.

Yörük Ali Zeybeği

Çalışmada emeği geçen herkesin yüreğine sağlık. Ne güzelsiniz…


Ya Türküsü, Yörük Ali ; “Efelerin Efesi”

Türküler, acımızı, aşkımızı, neşemizi ve de kahramanlığımızı anlattığımız türküler.. Bizim en içimiz.. Başlı başına bir derya, git git bitmeyen okyanus..

Hepimizin bildiği “hey gidinin efesi” diye kahramanca, üst perdeden söylenen o türküden bahsediyorum. Bir kaç zaman önce Yıldızlar Geçidinde andığımız Ruhi Su sesinden dinlemeye alışık olduğumuz türküden.. Ben kimden dinleyeceğimi bir türlü seçemedim. İşte alternatiflerinden örnekler.. Sürpriz başlıklı videoyu da çok seveceğinizi düşünüyorum..

Ruhi Su
Sürpriz

Son Olarak Yörük Ali Efe Müzesi

Keşke sanal/dijital olarak gezebilme imkanımız da olsaydı. Kısaca bilgi vermek gerekirse Yenipazar ilçesinde, vefatına kadar yaşadığı evi müze yapılıyor. Hatta müze yapılması koşulu ile mirasçıları tarafından Kültür Bakanlığı’na bağışlanıyor. Sonrasında mezarı da müzenin bahçesine naklediliyor.

Google kullanıcıları tarafından çekilen fotoğrafları merak ederseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Gitmeden Bir Sürpriz Daha; Yörük Ali Efe Destanı.

Sn. Dr. Özgür Eker’in kaleme aldığı, YÖRÜK ALİ EFE DESTANI Milli mücadelemizin ilk zaferi, videosunu buradan izleyebilirsiniz.


Bir kere de sanatla anmak istedik kahramanlığını yiğit efe..  Bugün çorbanın tuzu senin kahramanlıkların ve sanata kalanlar oldu. Senin nezdinde tekrar ve tekrar ; Tüm kahramanlarımızın ruhu şad olsun.

Saygı, minnet ve rahmetle.


Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 1953 Neyzen Tevfik (69)
- 1981

Özdemir Asaf (41)

Ocak 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Ben Başardım Ya Siz!

Başarı nedir? Hüdai Tandoğan "Ben başardım, ya siz?" diyerek yorumluyor kavramı. Filozofların deyişlerinden, günümüze keyifle okunacaksınız.

Plastik Pipet Sorunu – Sıfır Atık

Plastik pipet kullanımı da tüm tek kullanımlık plastiklerle birlikte büyük çöp yığınlarına sebep oluyor. Alternatifleri mümkün mü?

Sokak Hayvanları Aç Susuz Kalmasın.

Sokak hayvanları bu soğukta, kar altında aç susuz kalmasın. Evlerimizde, işyerlerimizde onlar için neler yapabiliriz? Basit tariflerle...
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Kuş evi, Sevginin En Mimari Hali

Kuş evi! Sevginin en mimari halleri onlar. Hayvan sevgisinin sanat ve mimari ile bütünleşip yuvaya dönüşmesi, kültürümüzün inceliği, zarafeti

Tarihimizde Bilinen İlk Türk Kadın Mitingi

İlk Türk Kadın Mitingi 10 Aralık 1919 tarihinde düzenlendi. Kahraman Türk Kadını Kastamonu'dan tüm vatana, tüm dünyaya sesine yankı buldu.

Zerzevan Kalesi! Gökyüzü Şenliği, Mithras Tapınağı, ABD Arması

Zerzevan Kalesi son günlerde son derece önemli gelişmelerle karşımıza çıkıyor. Mihtras Tapınağı, Gökyüzü Şenliği ve kazılarda bulunan 500 yıllık ABD arması ile Birikiyorum

Döşeme Köyü (Nüzhetiye) Bebeği

Döşeme Köyü Bebekleri; Nüzhetiye Bebeği.. Gölcükten Bölgesel Turizm Kalkınmasında Kadın Hareketi. İlk ağızın kaleminden; Tabii ki Dilek ALP