Yuri Gagarin ve Mars Seyahati

2
423
Yuri Gagarin
Yuri Gagarin

Yuri Gagarin ve Mars Seyahati. 1961’de uzayda ilk gezintiden, geçtiğimiz günlerdeki Mars seyahatine uzay maceraları. Uzay yolunda insan.


2 dakika


Yuri Gagarin ve Mars Seyahati. 1961’de uzayda ilk gezintiden geçtiğimiz günlerdeki Mars seyahatine uzay maceraları. Uzay yolunda insan. 50’li yılların sonunda başlayan ve kızışan bir rekabete sahne olan uzay yarışları bugünün konusu.

Yüzyıllar öncesinde gök tanrılara tapınmayla başlamış insanlar, gökyüzü ve ardındakini merak etmiş ve sonraları astroloji girmiş hayatımıza. Sonra da bunun bir bilim dalı olduğu kabul edilip astronomi adını almış işte. Oralarda hayat var mı? Acaba gelip gidiyor mu bu uzaylılar? Bir sürü deli soru aklımızdayken 1960’lı yılların dizisi, filmi, romanları… Star Trek ya da Uzay Yolu… Ne çok hayaller kurdurmuştur bize. Biz hayalini kurarken bir gün bir Rus kozmonot uzaya çıkıvermişti 1961 yılında.

Yuri Gagarin uzaya ilk çıkan insan

Yuri Gagarin’in doğum günü bugün aslında. İyi ki doğmuş. Yuri Aleksiyeviç Gagarin tam adı, Rusya’nın yetiştirdiği çok önemli bir pilot, kozmonot ve eğitmen. 12 Nisan 1961’de çıkmış uzaya Vostok uzay aracıyla ve dünya yörüngesinde insanoğlunun ilk turunu tamamlamış. Fırlatma sırasında şöyle demiş:

“Poyekhali! -Hadi gidelim!”

Uzay çağını başlatan ilk cümle bu işte. Hadi gidelim. Ve ondan sonra yarış hızlanmış.

Yuri Gagarin

Yuri Gagarin için uzaya çıktığında Çav Bella şarkısını duyduğu, Hacı Bektaşi Veli türbesinin uçuyor olarak gördüğü anlatılan efsanelerden.

Uzaya çıkan ilk insan olan Gagarin dünyanın etrafını 108 dakikada uçmayı başardığı o gün henüz 27 yaşındaydı. Bir daha uzaya hiç çıkmadı. Ve ne yazıktır ki Kozmonot Eğitim Merkezi’nde çalıştığı sırada uçtuğu jetin arızalanarak düşmesi nedeniyle 27 Mart 1968 yılında ölmüştür. Ne acı bir tesadüf; sen uzaya ilk çıkan insan ol sonra bir uçak kazasında öl!

1961’den Mars ‘a …

Gagarin’den sonra hızlanan uzay yarışında uzaya canlı gönderen ülkeler Rusya, Amerika ve Çin. Onun dışında binlerce uydu gönderen ülke var. Hatta ülkelerin dışında iş insanları da kendi uydularını gönderiyorlar.

Valentina Treshkova

Uzaya giden ilk insan Yuri Gagarin’den sonra, giden ilk kadın 16 Haziran 1963’te Vostok 6 ile uçarak uzaya çıkan Valentina Tereşkova. Kozmonot olmadan önce bir fabrikada montaj işçisi ve bir sporcuyken ilk kadın kozmonot olmanın dışında ilk sivil unvanını da almıştı. Dünyanın yörüngesinde 48 tur atmış ve uzayda 3 gün geçirmişti.

Sputnik2 - Layka

Layka vardı bir de en önce aslında. Uzayda canlı olarak hayatta kalabilmenin mümkün olup olmadığı tam bilinmediğinden 1957 yılında Sputnik 2 uzay aracı ile gönderilmişti sokaktan toplanan melez köpek Layka. Aslında uzayda yarışan dünyalı insanlar bu köpeğe çok şey borçlu. İlaçları da önce onlar üzerinde denediğimiz gibi uzaya da ilk olarak hayvan dostlarımızdan biri gönderilmiş.

Sonra 1969 Ay’a ayak basan Neil Armstrong. USA nihayet Armstrong ile biraz öne geçebilmişti bu yarışta. Neil Armstrong ile ilgili ileride mutlaka söyleyecek çok sözüm olacak.


Ve Mars.

Hepimizin ilgisini çeken kızıl gezegen. Mars’ın yörüngesine oturtulan bir çok uydunun dışında nihayet NASA 18 Şubat 2021’de Perseverance ile Mars’a indi. İnsansız bir araç ama içindeki küçük laboratuvarlarla donanmış robotik araçlarıyla dünyaya bir çok veri göndermeye başladı. Hepimiz kitlenerek izledik. Siz de izleyebilirsiniz.

Mars Canlı Yayın
Kızıl Gezegen Keşfi Sırasında NASA Rover’dan Mars Cam Görüntüleri

Canım Yeryüzü

Cennetimiz, cehennemimiz, dünyamız. Toprak ve su, mavi gezegen. Canım Dünya. Cennetten kovulduğumuzda düştüğümüz yer de olsa, toz bulutundan dönüştüğümüzde evrimleşmiş de olsak bizim evimiz Dünya.

Yuri Gagarin ve sonrasında gelen tüm kozmonot, astronot ya da her ne ise adı hepsine teşekkür ediyoruz. Mars ya da başka gezegenlere de gidelim ama başka bir dünya yok. Ve aslında bu dünya hepimize yeter. Yeter ki insanca, sakince, açgözlülüğümüzü bırakmış bir şekilde yaşayabilelim.

Yıldızlara dokunmak güzel ama önce dünyayı güzelleştirelim. Daha yaşanabilir bir dünya hayali ile…

Hadi gidelim!

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz