Zakynthos. Venediklilerin tabiri ile Doğu Akdeniz’in Çiçeği. Akdeniz’in muhteşem renkleriyle, İyon Denizi’nde Yunanistan’a bağlı eşsiz bir ada.


5 dakika


Zakintos

Doğu Akdeniz’in Çiçeği Zakintos

Bu unvan Venedikliler ‘den miras kalmış adaya. (1484-1797) Bir çok isimle biliniyor. Zanta, Zakesna, Zakilda. (Yunanca: Ζάκυνθος Zakintos; Osmanlıca: İzakiliseZakliseZante)… Ancak evrenselleşmiş adıyla devam etmek istiyorum yazıya. Zakynthos!

Sanki gemilerin havada gidiyormuş gibi göründüğü o özel yer.

Görseli sağa-sola hareket ettirmeyi unutmayın!

Yunan mitolojisine göre adaya adını Dardanus’un oğlu Zacynthus vermiştir.[1]

Zakintos’un babası; Yunan mitolojisinde Arkadia Kralı; Truvalılar ve Romalıların atasıdır. Arkadia ‘dan Anadolu’ya göç edince Dardania kentini kurar (Çanakkale-Truva arasında bir höyük)

Zacynthus; Dardanus’un oğlu, haliyle Zeus’un da torunu 🙂 Boitia’lı kahraman. Efsaneye göre Elis kıyısının karşısındaki adayı geçen ilk insandı ve daha sonra kendisinden sonra Zakynthos olarak adlandırılan adada, koloninin kurucusu ve ilk yerleşimcisi olur. (2)

Görseli sağa-sola hareket ettirmeyi unutmayın!

Adanın Sloganı ve Zakintos Bayrağı

Araştırmalar sonucu elde ettiğim bilgiler şöyle;

Bayrak adanın her yerinde dalgalanır ve genellikle Yunanistan ulusal bayrağıyla paralel olarak her kamu binasının üzerinde dalgalanır. Bayrakta temsili olarak Zakintos ve adanın sloganı bulunmaktadır. (Özgürlük erdem ve cesarete ihtiyaç duyar) “ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ Λ TOΛMH Η th – théli aretí ke tólmi i elefthería” her ikisi de büyük harflerle yazılmıştır.

Flag_of_Zakynthos_Greece

Özgürlük erdem ve cesarete ihtiyaç duyar ”


Görsel içinde gezinmeyi unutmayın!

Muhteşem görüntülere geçmeden önce, birkaç satır daha…

İyon Adaları’nın en büyük üçüncüsü Zante. Diğer adalardan ayrılan özelliklerinden bir tanesi ayrı bir belediyeye sahip olması.

Resmi Web Sitesi

Yaklaşık 123 kilometre sahil şeridi olan bu ada turizm açısından son derece ünlü ve görülmeye değer…

Fırsat bulup da gitmek isteyenler için rehberlik edebilecek bir kaç siteyi de buraya ekleyelim.

Son olarak da muhteşem Sahil Görüntüleri

Görsellerin kaynakları alt bilgi olarak eklenmiştir.

Yeşil ve mavinin birbirine çok yakıştığı, bazı bölgelerine sadece gemi ile ulaşılabilen, ancak gemilerinde sanki uçuyormuş gibi gözüktüğü özel yer…

GeziYorum | Komşuya da sevgilerle ?‍♀️


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments