Zerzevan Kalesi’nde Neler Oluyor?

Zerzevan Kalesi son günlerde son derece önemli gelişmelerle karşımıza çıkıyor. Mihtras Tapınağı, Gökyüzü Şenliği ve kazılarda bulunan 500 yıllık ABD arması ile Birikiyorum


5 dakika


ZERZEVAN KALESİ NEREDE?

Nerede demekten çok neden bu kadar önemli demek de sanırım son derece yerinde bir soru olacak. Kültür Bankamızda birikenler her geçen gün artarken hep birlikte Diyarbakır’a doğru yola çıkarak işe başlayalım.

Zerzevan; kelime olarak altın ve gümüşün şehri manasına geliyor. Bir yüzü Diyarbakır’a diğer yüzü Mardin’e çevrilmiş olan, yüzyıllarca stratejik bir öneme sahip, her dönemin gizemli ve kadim askeri yaşam alanı.

Kayalık bir tepe düşünün. Yol hizasından 124 metre yüksekte üstelik. 200 metre uzunluğunda 12 metre genişliğinde surlarla çevrili. İçerisinde konutlardan hamamlara, tahıl depolarından kilisesine kadar her şey var. Ama en mühendislik harikası olanı ise; onca kayalık tepeye,  onca yüksekliğe tonlarca su biriktirebilecek 54 sarnıcın inşa edilmiş olması. Bu bile ören yeri listesi için baş köşelere gelmesine değer.

Şimdiki zamana göre; Diyarbakır ve Mardin arasında kalan Çınar ilçesinin Demirölçek Mahallesi sınırında yer alıyor. Yüksek bir tepe.

Geçmiş zamana gidersek;

 • Asurların ticaret ve askeri yolu,
 • Perslerin İzmir’e kadar uzanan Kral Yolu
 • Romalıların doğuya, Sasanilerin batıya geçişlerinde kullandıkları tek yol üzerinde yer alıyor
 • Özellikle MS 3. Yüzyıldan sonra daha da önem kazanan stratejik bir alan. Romalıların sınır garnizonu olarak sürekli yeniledikleri ve son derece önem verdikleri gizemli bir kale kent…

Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun’un verdiği bilgilerin rehberliğine göre; 1000 asker ve 400 tarım hizmetlisinin daimi mekanı olarak süregelmiş yüzlerce yıl.

Görseli sağa sola hareket ettirmeyi unutmayın

ZERZEVAN HAKKINDA GENEL BİR DEĞERLENDİRME

 • 2014 yılında Doç. Dr. Aytaç Coşun başkanlığında kazılara başlanıyor. (Gizemli Tarih Zerzevan Belgeseli yazımızın sonunda)
 • 2017 yılında Mihtras Tapınağı (Mitras Tapınağı) bulunuyor.
 • 2020 yılında Unesco Geçici Miras Listesi‘ne alınıyor. ¹
 • 2021 yılında TUA (Türk Uzay Ajansı) Uzay Haftasında düzenlenen, Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği’ni ilk defa Zerzevan’da gerçekleştiriyor. ² (Daha önce 22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, TÜBİTAK tarafından Antalya Saklıkent’de gerçekleştirilmişti)
 • 2021 Eylül ayında kazı çalışmaları sırasında, 300 yıllık olduğu düşünülen bir arma bulunuyor. Enteresan olan armanın ABD ile ilgili bağlantısı.

Mihtras Tapınağı (Mitras Tapınağı) ve Mithraizm

Şu ana kadar bir tanesi Gaziantep’te olmak üzere, Anadolu’da toplam iki adet mithras tapınağı bulunduğu biliniyor. Zerzevan Kalesi’nde 2017 yılında tesadüfen ortaya çıkarılan bu tapınağın ise MS 2 ve 3. yüzyıllarda kurulduğu düşünülüyor.

Roma’nın en batıdaki Mihtras Tapınağı Londra ve en doğudaki tapınağı ise Zerzevan’da. İşte sadece sırf bu yüzden bile, 2019 yılında 352 bin, 2020 yılında ise (pandemiye rağmen) 425bin kişinin ziyaret ettiği resmi kurumlar tarafından açıklanmış durumda.

Mithraizim Hakkında

Maalesef elde yazılı bir belge bulunmuyor. Louvre Müzesi’nde sergilenen kaya parçaları ve tapınaklarda yapılan incelemelere göre özellikle boğa kurbanı ve astronomi ile ilgili benzerlikler önemli bilgiler veriyor.

Mihtrasın; Pagan, Tapınak Şövalyeleri, İlluminati gibi gizli tutulan birlikteliklerin atası olduğu kabul ediliyor.

Tekrar Doç Dr. Aytaç Coşkun’un rehberliğinde öğreniyoruz.

“1800 yıl önce inşa edilen tapınağın yeri rastgele seçilmemiş. Mithrasçıların tümü, astronom uzay bilimci. Duvarlarda Mithras’ın 7 aşamasının simgesi var, her biri Merkür’den Satürn’e bir gezegeni sembolize ediyor.
Tapınak, Zerzevan kalesinin altındaki ana kayaya oyularak inşa edilmiş. Roma’nın gizem dinine ait olan tapınakta Mithras’a ait semboller günümüze kadar ulaşmış. Mithras dini ritüellerini en iyi anlatan ve en iyi korunmuş tapınak. Tapınağın giriş kapısında ise yazıt ve semboller açık bir şekilde görülüyor. Mithras dini Roma’nın egemen olduğu bütün topraklarda özellikle askerler, tüccarlar ve aristokratlar arasında oldukça yaygındır. Dinsel törenleri gizlidir ve dışarıya tamamen kapalıdır. Mithras dinine katılacak kişi on iki eziyeti çekmek zorundadır.”

Görseli sağa sola hareket ettirmeyi unutmayın


Zerzevan Kalesi ve 300 Yıldır Toprak Altında Bekleyen Rozet

Bu özel ören yeri için bambaşka bir haber daha. 2014 yılında başlayan kazı çalışmaları halen devam ediyor. Son günlerde; toprağın 125cm altında, yaklaşık 250-300 yıllık olduğu düşünülen, 15. yüzyıl sonrası teknolojisi ile yapılmış bir rozet bulundu. Rozette Amerika’nın kuruluş sembolünün olması ise son derece ilginç. ¹

“Amerika’da ilk defa buna benzer düğmelerin ya da sembollerin kullanıldığı dönem 1850’ler, askerlerin üniformalarının düğmeleri olarak kullanılıyor. Rozetin üzerindeki motif ise 1902’lerden itibaren Amerika’da üretilmeye başlanmış. Hem Amerika hem İngiltere üretimleri var. 1902’den sonra 1914’te yine Birinci Dünya Savaşı’nda asker üniformalarında düğme şeklinde kullanılıyor” (Aytaç Coşkun)

Bu eserin 250-300 yıldır toprak altında olduğunu düşünürsek 1700lü yıllardan bahsetmiş oluyoruz.

Kazıda Bulunan Arma
Kazıda Bulunan Arma

Latince ‘E Pluribus Unum’ (çokluktan oluşan tek/ çokluktan birlik) yazıldığı belirtildi

“Amerika 1776’da kuruldu. 1782’de buna benzer bir motif çizildi. Bu Amerika’nın ilk resmi sloganıydı”

Kazıda Bulunan Arma2

İnceleme çalışmalarının ardından eser müzede sergilenebilecek.

1 Dolar

Bir Dolar


Medeniyetler beşiği canım Anadolu her zamanki zenginliğiyle yine bereketini gösteriyor. Göbekli tepe gibi tarihin en eski kalıntılarıyla her daim zenginliğini gözler önüne seriyor.


Gizemli Tarih Zerzevan Kalesi Belgeseli

Zerzevan Kalesi Hakkında Kaynaklar

 • Zerzevan Kalesi Resmi İnternet Sitesi
 • Zerzevan Kalesi Kazısı Resmi Twitter Hesabı
 • Illuminatinin Sırrı Diyarbakır’da (Songül Hatısaru, Milliyet, 18.07.2021) Zerzevan Kalesi’nin altındaki gizli Mithras tapınağı, dünyayı yöneten ailelerin ve uluslararası belgesel kanallarının gözdesi oldu. Tapınak, İlluminati’nin atası kabul edilen Mithras’a ait sembollerin en iyi korunduğu yer. Devamını Oku
 • Mitraizm – Wikipedia
  • Roma Mitraizminde Mitra’nın Sırları’nın Güneş’in ve yıldız gruplarının gökyüzündeki uzun dönemli hareketleri ile ilgili olması muhtemeldir.
  • Mâbetleri yeraltında, penceresiz, duvarları ve tavanları yıldız motifleriyle süslü
  • Aralık sonu ve haziran sonu (Güneş’in en yüksek ve en alçak durduğu günler) kutlu günler olarak bilinmesi
  • Mitra resimlemelerinde kullanılan hayvanların 12 ufuk yıldız gruplarının simgeleri olması
  • Bu 12 yıldız gruplarının her iki bin yılda bir 12’de bir dönüyor olması (Boğanın boğazlanması, Boğa burcu yıldızlarının yerlerini bir sonraki gruba bırakmalarını mı anlatıyor?)
  • Bâzı Mitra resimlemelerinde kullanılan X simgesi, ekvatorla burç yıldız grupları dairesinin birbirleriyle nasıl kesiştiklerini mi anlatıyor? ³

Tarih Sanatı ❤ Sanat Tarihi ?


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments