Pazar, Ekim 2, 2022
Ana SayfaDeniYorumYazıYorumAdaletin Vicdan ile Muhakemesi
Önceki İçerikBaldan…
Sonraki İçerikEbe Olmak Bir Mucizeye Şahit Olmaktır

Adaletin Vicdan ile Muhakemesi

Adalet; Adaletin vicdandan başlayıp içselleştirme yolculuğumuzda yeniden var oluşunu anlama ve keşfetme yolculuğumuz.


5 dakika


Adaletin ile Vicdan Muhakemesinde Güdü

Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır

der, Harper Lee, Bülbülü Öldürmek kitabında

.

Peki bu vicdan muhakemesinde adaleti görmeye çalışmak, bağlı olduğumuz toplum içinde mümkün müdür? İnsan varoluşundan beri her daim öğrenmeye açık bir varlıktır.  Kimi zaman öğrendikleri karşısında nasıl bir tepki vermesi gerektiğini bilemez ve içsel bir güdü ile karar verme zorunluluğuna kapılır. İşte o zaman vicdan dediğimiz his devreye girer. Çünkü adalet öğrenime açık hukuk fakültelerinden önce bireyin kendi iç dünyasında ki hesaplaşma ile başlar. Ve böylelikle bir olayla bazen de bir duygu ile belirir bu hesaplaşma.


İnkar etmek, ürkmüş gibi davranmak yatıştırılması gereken öfkeyi bastırma amacıyla durumlar karşısında ki muhakeme durumunu azaltarak, içselleştirme durumunu da ne yazık ki ortadan kaldırıyor. Bu yüzden verilmesi gereken tepkiler birikerek; farklı boyutlarda kimi zaman sözlü kimi zaman da fiilen muhatabı olan kişiye yansıyor.


Korkuyorum… Kanadı kırık bir kuşa yaklaşmaktan, ağlayan bir çocuğa mendil vermekten, yaşlı amcayı karşı yola geçirmekten, cüzdanı düşen bir adamı uyarmaktan, şiddet gören bir insanı gördüğümde sessiz kalmaktan, kahkaha atmaktan, içimden geldiği gibi şarkı söylemekten, duygularımın çürümüş bir hücreye hapsedilip vicdanımı kaybetmekten korkuyorum.

 Terazide hep ben vardım.

İlk çağlardan beri insanlar evrenin büyüsüne ne kadar kapılsa da ben hep vardım. Kiminiz beni görmek istemedi. Kiminiz sağır oldu benim haykırışlarıma. Her kıtaya ulaşma arzusuyla dolaşıp durdum yüzyıllarca. Bencillik dehlizinde sen kaybolurken labirentin sonundaki ışık olup görünmek istedim defalarca. Ama  beyninde ki yabani otlar tarlasında kendi dikenlerini beslemekten, benim varlığımı yüzyıllardır görmezden geldin. Şimdi o otları temizleme vakti; sen ve senin mahmullerini boşaltma vakti.

Yeniden doğuş için kaldır elini. Çünkü o el sana sevmeyi, sevince inandığın tüm güzellikleri koruma arzusu getirir. Her şeyden önce  insan sevdikçe çoğalır, çoğaldıkça paylaşır. Şimdi kaybolmasından korktuğumuz vicdanlarımızı koruyup çoğaltma vakti.  Kendi benliğimizde vücut bulmuş vicdanlarımızı ancak çoğalttıkça, boğazımızda tıkılıp kalan hayatımızın adaletini ve bu adaleti paylaşma imkanı buluruz. Bunun için; inan, koru, paylaş, çoğal. Çoğaldıkça bu mısralar düşsün aklına…


ADALETİN

Karanlığın zelzelesinde arıyorum.

Ne aradığımı bilmeden

Gecenin bekçisi olan aya soruyorum

Bu sızlanışlar neden?

Kaybolan vicdanlarda bu sevgisizlik neden?

Şafak söküyor

Kalıyorum güneşin merhametine

Yüzünü gösteriyor bana, kızgın sıcak yüzünü

Yok oluyor kayboluyorum, terazinin dengesinde

Ağır mı geldi sualler prangalar içinde

Sök at artık diyorum vicdanından urganı

Bahara bırak geç kalınmış hayatları

Şimdi yeniden var olma zamanı

Yeniden senin adaletinin çiçek açma zamanı…


Son olarak sevgili okur, sardunyalarla sarılı hayatın adalet ve vicdan muhakemesinde; bahar temizliği gerek.

Sevgilerle…

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Alev AKAR
Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1869

Mahatma Gandhi

(153)

Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Alev AKAR
Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

İlgili Yazılar

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...

Taşınma Telaşı

Taşınma telaşı konusuyla haftaya başlıyoruz bugün. Kargaşasıyla hepimizin bir şekilde içinde kaybolduğu bir dönem...

Sevgili Günlük

Günlük tutmanın faydaları saymakla bitmez. Sevgili Günlük diye başlar her yeni sayfa. Satırlar dolusu dökeriz içimizi.

İyi Günler İleride…

İyi günler ileride... Böyle derdi eskiler. Neredeydi o beklenen gelecek? Gerçekten de var mıydı? Ne zaman ulaşacağız o beklenen ileriye?