Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana SayfaDeniYorumYazıYorumBeden Ölçüsü Üzerine...Senin Ölçün Kaç Beden?

Beden Ölçüsü Üzerine…Senin Ölçün Kaç Beden?

Beden ölçüsü üzerine; senin ölçün kaç beden? Neye göre belirleniyor güzellik algısı kimin için bu değişim kaygısı gel beraber sorgulayalım.


8 dakika


Beden ölçüsü üzerine yazıyorum bugün ve soruyorum “Senin ölçün kaç beden?”

Yüzyıllardır güzellik algısının zayıflık ve fitlikle bağdaştığı bu evrende hepimizin içinden ”yeter bee!” diye bir haykırış mutlaka geçmiştir. Hatta vücudumuzun, sanki bizim karakterimizden önce bir yeri varmış gibi,  sürekli eleştirilere maruz kalmışızdır.

Bitmek bilmez bir deme hali sürer gider. Örneğin “Kilo verirsin yahu” “çok çelimsiz bir kız bunu kim alır.” Ya da “Bu oğlanda erkek mi nasıl kendini koruyacak.” Hatta ve hatta spora gider kas yaparsın; “kadın dediğin kaslı olmaz erkek gibi” derler. Bir erkek kas yapar “bu da ancak vücudunu göstersin kesin başıboştur” derler.

İnsanlar söyler üstelik çok şey söyler.

Peki biz bu söylemlere kulak tıkıyor muyuz? Ne yazık ki  çoğumuz ne kadar umursamaz gibi görünsek de kendi içimizde bedenimiz ile bir muhakeme yapıyoruz.

Ben kimim? Ayrıca neden kendimi olduğum gibi değil de başkalarının istekleri üzerine şekillendiriyorum. Beğenilme, güzellik ölçütü neye göre var?

Neden? Beden ölçüsü çok mu önemli?

Bu topraklarda güzellik algısı yüzyıllardır değişiklik gösteriyor. Örneğin Osmanlı Döneminde beyaz tenli kadınlar daha çok beğenildiği için haremdeki kadınlar haftada iki üç defa yüzlerini limon suyu ile yıkarmış. Kadın vücudu ne çok zayıf ne de çok şişman olmalıymış. Yuvarlak hatlı kadınlar daha ilgi çekici olurmuş. Mesela Asya devletlerine bakınca da durum aynı. Kadınlar beyaz tenli görünmek için pirinç suyu ile yüzlerini hala yıkamaktadır. Peki bu değişimler hakikatte istenilerek mi yapılıyor yoksa bir dayatmayla mı?

Bedenin İşin mi?

Benzer bir şekilde; bir iş görüşmesine gittiğiniz  zaman yahut bir iş ilanı gördüğünüzde prezantabl kelimesiyle sıkça karşılaşırsınız. Prezantabl; düzenli, şık, sunulabilir durumda olan anlamına gelmektedir. Yani tek tip çalışan modeli. Size diplomanızdan öne prezantabl bir çalışan aradıklarını söylerler. Düşününce sunulabilir durumda olan, bizim yetkinliklerimiz mi yoksa bedenimizin kusursuz pazarlanabilir düşüncesi mi? Tam bir felaket senaryosu cevabı…

Özetle; 

Sen kendin olduğun  için mükemmelsin. Hiç bir psikolojik baskının seni değiştirmesine izin verme. Hayatındaki insanlar senin bedenine değil kalbine tutunarak yanında kalmalı. Sen var oldukça hiçbir zaman insanların memnuniyetsizliklerine yetişemezsin. Hayatı istediğin gibi yaşa. Çatlaklarını, selüloitlerini, uzunsan uzun bacaklarını, kısaysan 36 numara ayaklarını sev.

Son olarak; Kıyaslama! Hayat farklılıklarla güzelleşir. Sen ise bu güzelliğin tam  merkezindesin.

Sevgiyle kal 🙂

Editör önerisi:

Başlığımıza uygun bir şarkı

Aşk kaç beden giyer 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Alev AKAR
Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1946 Timur Selçuk (76)
Vefat
- 1961 Ernest Hemingway (61)
Temmuz 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Sanat Eseri Boyama Kitabı

Sanat Eseri Boyama Kitabı. Ünlü sanat eserlerinin çizimleri ve renk paletleri önünüzdeyken, aynı eseri siz nasıl renklendirirdiniz.

Öyle Bir Yerdeyim ki

Öyle bir yerdeyim ki! diyor Hasan Hüseyin Korkmazgil, tam da içimizden gelip de, bir türlü dilimizden dökülmeyen...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"
Alev AKAR
Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

İlgili Yazılar

Darmadağın…

Darmadağın dolaplar, evler... Sadece onlar mı? Akıllarımız karman çorman, hayallerimiz dağınık. Peki bu dağınıklık nasıl toplanacak?

Defo

Defo ile merhaba diyor yazarımız Aygen Hıdıroğlu. Aygen Tuna'dan Kırmızı İskarpinlere uzanan; defoya hediye bir merhaba ile başlıyor söze...

Keşke ile İyi ki Arasında Bir Ömür…

Keşke ile iyi ki arasında yaşarız hayatı. Aklımız yapamadıklarımızda kalır çoğu zaman ama yapabildiklerimize de şükrederiz az da olsa.

Kendin Olmak ile İlgili Klişe Kavramlar

Kendin olmak ve üzerine konuşulan klişe kavramlar. Hüdai Tandoğan klişe cümleler üzerinden sorguluyor kavramları...