Biz Baharda Fuarı Beklerdik.

İzmit'in usta kalemi, büyük gazeteci İsmet Çiğit, İzmit Yazıları köşesine Kocaeli Fuarı ile başlıyor. "Biz baharda fuarı beklerdik..."

Biz Baharda Fuarı Beklerdik.
Biz Baharda Fuarı Beklerdik.
+12
Haber albümü için resme tıklayın

İzmit’in usta kalemi, büyük gazeteci İsmet Çiğit, İzmit Yazıları köşesine Kocaeli Fuarı ile başlıyor. “Biz baharda fuarı beklerdik…”


5 dakika

– Kocaeli Fuarı –

İzmit Yazıları – İsmet Çiğit

Biz baharda Fuar’ı beklerdik

Sevgili okurlar, bu sütunlarda sizlere zaman zaman İzmit’i anlatmaya çalışacağım.

Tabii, bugünkü İzmit’e değil… Çünkü bugünlerin İzmit’i İzmit değil…

Eski İzmit’i, bizim gençlik yıllarımızdaki olgunluk dönemimizdeki İzmit’i, anıları anlatmaya çalışacağım.

………………….

Şimdilerde bahar günlerini yaşıyoruz.. Biz eskiden bahar ayları geldiğinde Fuar’a hazırlanmaya başlardık.

Önce size Fuar’ın kısa tarihini hatırlatayım.

Sanayi kenti Kocaeli’de bir Sanayi Fuarı düzenlenmesi fikri, 1960’lı yıllarda ortaya çıktı. O dönemlerde İzmit Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olan rahmetli Şahabettin Bilgisu öncülük etti. 1960’lı yıllarda ilk Kocaeli Sanayi Fuarı, İzmit Yenidoğan Mahallesi’ndeki Atatürk Spor Salonu’nda kuruldu.

Rahmetli Leyla Atakan İzmit Belediye Başkanı olunca, Sanayi Fuarı’nı büyütme kararı aldı. İzmit’in Fuar alanını (ki asıl adı Leyla Atakan Parkı’dır), Atakan yaratmıştı.

Her yıl en geç 28 Haziran’da (ki İzmit’in Kurtuluş Bayramıdır) görkemli törenlerle Fuarımızı açardık. Bazen 28 Haziranlarda çok şiddetli yağış olur, sel olur, tören ertelenirdi. Ama her yıl Fuar açılış törenine en az bir Bakan gelirdi. Dönemin başbakanlarının da geldiği olmuştur. Kocaeli Sanayi Fuarı, sadece İzmit için değil, ülke için önemliydi.

Kocaeli Fuarı
Kocaeli Fuarı sadece İzmit için değil ülke için çok önemliydi.

1990’lı yıllarda,

Sefa Sirmen döneminde Kocaeli Sanayi Fuarı, Kocaeli Kültür ve Eğlence Fuarı adını aldı. Fuarın konsepti de değişti. Geniş alanda hem ülkenin ve bölgenin en büyük sanayi kuruluşlarının stantları, satış mağazaları bulunur, hem her köşede halkın her kesiminden insanların ailece eğlenip dinlenebileceği etkinlikler yapılırdı.

Bu nedenle biz İzmitliler, yılın nisan-mayıs ayları geldiğinde Fuar için hazırlıklara başlardık. Fuar alanındaki stantların (simitçi, mısırcı, gazozcu, pamuk helvacı VS) işletme ihaleleri yapılırdı.

Belediyeye ait boş mekanlar, umumi tuvaletler, lunapark alanındaki bazı birimler kıran kırana ihalelerle işletmecilerini bulurdu.

Güneş Sahnesi

28 Haziran’da başlayacak fuar döneminde, Fuar alanı içindeki Güneş Sahnesi’nde düzenlenecek halk konserlerine hangi ünlü sanatçıların getirileceği tartışılırdı. Fuar yönetimi, halkın izlemek istediği sanatçıları belirler, halk konserleri için anlaşmalar yapardı. Her Fuar sezonu öncesinde Fuar alanına giriş ücreti, otopark ücretleri merakla beklenirdi. Çünkü yaz aylarında özellikle geceleri bu kentin halkı zamanını Fuar’da geçirirdi.

Ne dev konserler izledik biz O Fuar Alanı’nda.

Ne büyük müzikaller izledik.

Ne çok düğün yaptık, ne çok dost sohbetlerine katıldık, ne çok eğlendik o Fuar alanında.

İzmit güzeldi, İnsanların birbirine saygı duyduğu, ileride bir şehirdi. Zorlamanın, dayatmanın, gericiliğin olmadığı, magandası krosu olmayan bir şehir.

Türkiye’nin en modern, en eğitimli ve aydın insanlarının yaşadığı şehirdi İzmit…

,,,,,,,,,,,,,,,,,

Günden güne ışıkları söndü, karardı İzmit’in. Gerici mahalle baskısının en yoğun uygulandığı kent haline geldi. İleriden geriye, saygıdan baskıya dönüldü. Geriledik.

Nitekim, Fuar… Ne acıdır ki yok olan değerlerin içinde Fuar’da var. Şu bahar günlerinde yeni Fuar döneminin hayallerini kuramıyoruz. Yıkıyorlar Fuar Alanı’ndaki her şeyi.. Yok ediyorlar bütün anıları, İzmit medeniyetini..

Neymiş efendim, yerine “Millet Bahçesi” yapılacakmış.

Bu ülkedeki en büyük, en güzel yaşanan Millet Bahçesi zaten Kocaeli’nin Fuar Alanı, Leyla Atakan Parkı’ydı. Geçmişti, Cumhuriyetin bu kente kattığı en önemli kazanımlarından biriydi. Korunması ve geliştirilmesi gerekirdi. Bitti

Fuar; Sanayi, Kültür, Sanat ve Eğlence Fuarı bitti.

Şimdi, sıcak yaz İzmit gecelerinde Fuar hayalimizi bile elimizden aldılar..

Olsun be sevgili dostlar..

Bir İzmitli olarak içim yanıyor ama, fazla da kafaya takmıyorum.

Bu günler de geçecek.

Bir zaman sonra İzmit yine bizim İzmit’imiz olacak.

O zaman biz, Fuar’ımızı da geri getiririz. Her yıl Nisan-Mayıs ayları geldiğinde yeni Fuar döneminin hazırlıklarını birlikte yaparız..

Sabırla bekleyin..

Güzel günler, güneşli günler göreceğiz.

  • Kocaeli Sanayi Fuarı Amblemi, Dişli Çark
  • Kocaeli Fuarı 1969, ilk yıl
  • Kocaeli Fuarı 1969
  • Kocaeli Fuarı 1970
  • Kocaeli Fuarı 28 Haziran 1970 Açılış
  • Kocaeli Fuarı 1972
  • Kocaeli Fuarı 1973
  • Kocaeli Fuarı 1974
  • Kocaeli Fuarı , 1974
  • Kocaeli Fuarı ve Leyla Atakan Kültür Merkezi

Görseller; Kocaeli Fuar Md. Adnan Filiz Arşivi

Özgür Ansiklopedi ve Kocaeli Sanayi Fuarı

Kocaeli Fuarı 1966 yılında Kocaeli Sanayiinin tanıtılması amacıyla “Kocaeli Sanayi Sergisi” olarak açılır. O yıl İzmit Spor ve Sergi Sarayı ve çevresinde açılan ilk Kocaeli Sanayi Sergisi 20 gün süre ile açık kalır ve Kocaeli bölgesinde tüm sanayi kuruluşlarının katıldığı bir düzenleme olarak dikkat çeker.

İzmit Belediyesi ve İzmit Sanayi ve Ticaret Odası’nın işbirliği ile İzmit Körfezi’nin bitimindeki bataklık alanda, yepyeni bir fuar kurulması için hazırlıklar başlar. Dönemin İzmit Belediye Başkanı Leyla Atakan’ın öncülüğünde 2 Nisan 1969 tarihinde başlayan çalışmalarla bataklık alan doldurulur ve 28 Haziran 1969 günü fuarın şimdiki yeri olan 35.000 m2‘lik alanda 3. Kocaeli Sanayi Sergisi açılır.

1970 yılından itibaren dolgu alanının her yıl genişletilir ve 400.000 m2‘lik alana ulaşılır. 2009 yılında 43. kez hizmete giren Kocaeli Kültür ve Sanat Fuarı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve İzmit Ticaret Odası ortak kuruluşudur. (1)

15 Nis 2022 - 13:40 - İzmit Kocaeli

Mahreç  İsmet Çiğit


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.