Kendini Hatırla!

Kendini hatırla; Çünkü insan kendisini gözlemledikçe, içindeki benleri gördükçe kendisini daha güzel fark etmeye başlar. Unuttuğunu bilemezsin

Kendini hatırla; Çünkü insan kendisini gözlemledikçe, içindeki benleri gördükçe kendisini daha güzel fark etmeye başlar. Unuttuğunu bilemezsin


5 dakika

Kendini hatırla diyerek devam ediyorum bu hafta Kendimi Biliyorum yazı dizime. Bu yazım serinin altıncı yazısı olacak ve sizlere bu yolculukta bir ışık sağlayacak diye umut ediyorum. Önceki yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Sen neymişsin be abi!

İnsan uykuda başka uyandığında başka bir bilinçte olur. Uyku durumuyla günlük bilinç dışında bir üçüncü bilinç durumu daha vardır, o da Kendini Hatırlama’dır. İnsan kendisini gözledikçe benlikleri gördükçe kendisini biraz daha nesnel fark etmeye başlar.

Kendini hatırla. Çünkü kendini hatırlamak, kendinizi neden gözlemlediğinizi bilmek ve kendinizi gözlemlerken zihninizde çalışmanın varlığını hissetmektir. Artık, yaşamınızı Kendini Bilme çalışmasına dönüştürmeye başlarsınız. Bu durum yeni bir bilinç anlamına gelir.

İnsan sabahleyin yalnızca yeni gelen bir güne gözlerini açmamalıdır. Kendisinin bir bilinç varlığı olduğunu bilerek günlük eylemlerine başlamalıdır. Önce her şeyi durdurmakla işe başlayın. Sonra hep aynı olanı yeni olanla değiştirin. Yeni şeyler öğrenin. Artık benliklerin kölesi olmayın. Durun ve seçenekleri görün. Zihninizde düşünenin kim olduğuna bakın. Uyku bilincinizi ve uykudan uyanınca gelen günlük bilincinizi aklınıza getirip şimdi bir Kendini Bilme bilincine geçtiğinizi varsayın.

Yaşamın seçeneklerini görmek için kendini hatırla.

Kendini hatırlama düşüncesi dışarısıyla içinizi birbirinden ayırır, kendinizi unuttuğunuz her anda dışarısıyla özdeşleşirsiniz. Bu özdeşleşme gözlemci benin geniş açısından uzaklaşmanıza benliklerin dar anlayışına düşmeye neden olur. Olumsuz duygularla yaşamayı, acılardan beslenmeyi bırakırız. Böylece yaşamın seçenekleri görünür olur. Bir acının ayrıntılarında boğulmak yerine yapmamız gereken bir karşılaşmayı tamamlamayı seçeriz. Birine hayır dememiz gerekiyorsa, gidip bir odada ağlamak yerine, o karşılaşmaya gider ve gereken yanıtı verebiliriz. Kendimizin bilincinde olma yeryüzünde özgürlüğümüzün başladığı noktadır. Acılarla öğrenmenin üstüne çıkar, yeni bir yaşama adım atarız.

Yaşamın getirdiği kaygı ve korkuları benliklerimiz karşılar, onlarla ilgili olumsuz düşünceler üretip zihnimizi ele geçirirler. Hatta bir gözlemci benimiz, sağlıklı parçamız yoksa susmayan zihnin altında eziliriz. Vizyon sahibi gözlemci ben yaşamın yüklerini hafifletir, o bakış açımızı, tepkimizi değiştirir. Gün içinde önümüze gelen bir terslik bizi kolayca öfkelendirirken artık bu durumun arkasındakini merak ederiz. Elimiz yanar, çünkü eşimize kızmışızdır. Biliriz ki öfkeli olmak normal bir durum değildir, benliklerin işidir; gözlemci ben öfkenin arkasını görür, tersliklerin taşıdığı iletiyi okur. Yaşamı bir uygulama, bir çalışma fırsatı olarak gördüğümüz zaman çözümleri, seçenekleri yönetiriz; yaşamın bir sonucu değil, yaşama ait bir kişi oluruz.

Kendini hatırla daima!

Kendimizi hatırladıkça yaşamın nesnesi olmaktan çıkıp öznesi olmaya başlarız. Dışarıdaki nesne ve ona tepkim beni nesneye bağlar. Oysa bir de ben kendim, bilinçli durumum devrede olursa iş değişir. Mutfakta elim tost makinesine çarpar ve sonrasında bu olaya kızar, lanet okurum. Ama bir gözlemci ben az önce kime öfkelendiğimi anımsarsa, bir söz ya da bana göre yanlış bir eylemin nedeni için empati duymaya başlarım. Bir de bakarım ki olay öyle değilmiş, başka bir nedeni varmış. Böylece öfke sonrası yanlış bir söz söyleyip kalp kırmaktan kurtulurum. Yaşamın olayları beni yönetmemiş olur, tam tersine ben, nesneden gelen yanma durumuyla ona olan tepkime kendini gözlemleme ve hatırlama iradem sayesinde yaşamın öznesi olurum. Kısaca bilincimi yükseltirim.

Kendini hatırlama, Kendini Bilme çalışmasının eyleme geçmesidir.

Bu yüzden önce kendini hatırla! Her şeyden önce.

19 Mar 2022 - 11:30 - GelişiYorum

Mahreç  Cüneyt Gültakin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.