Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaArt'ıYorumDinliyorumRadyo Dinle ! Dünya Radyo Günü Bugün...

Radyo Dinle ! Dünya Radyo Günü Bugün…

Radyo dinle diyoruz özellikle. 2011 yılında Dünya Radyo Günü olarak kabul edilmiş UNESCO tarafından. Bol bol dinleyerek kutlayalım günü.


7 dakika


Radyo dinle diyoruz özellikle bugün. 2011 yılında Dünya Radyo Günü olarak kabul edilmiş UNESCO tarafından. Radyo dinleyerek kutlayalım günü. Dünyada 13 Şubat Radyo Günü olarak kabul edilmiş ama biz Türkiye’de yayına başladığı tarih olan 6 Mayıs 1927 tarihini milat kabul ederek 6 Mayıs 2007’den sonra 6 Mayıs’ı radyo günü olarak kutluyoruz. Olsun biri dünyada diğeri bizde iki günü olmasını hak ediyor bence küçük kutu.

Ocak ayında yeni bir projeye başlamıştık. Her ayın başında yayınlıyoruz önemli bulduğumuz günleri, haftaları. Şubat ayı içinde hatırlamak istediğimiz günlerden biri de bu. Radyo da radyo dinleyiciliği de çok özeldir bence.

Arkası Yarınlar…

Geriye gidip çocukluğuma döndüğümde aklıma ilk gelen program arkası yarınlardı sanırım. Radyonun şeklini şemailini çok net hatırlamıyorum ama sesi hala kulaklarımda.

Ajans haberlerinin dinlenildiği yıllarla başlamış hayata. Haber vermek için özellikle. Günlük gelişmeler, önemli duyurular, halka seslenişler radyo aracılığıyla buluşmuştu vatandaşlarla.

1941’lerde başlamış aslında radyoda tiyatro. O zamanki adı “Temsil Saati” sonra Vahi Öz’ün de oynadığı “Kimgiller” adındaki 15 dakikalık skeçler başlamış 1947 yıllarında. “Mikrofonda Tiyatro” ve “Arkası Yarın”lar başlamış 1960’lardan sonra ve işte bende 80’li yıllarda tanıştım radyodaki tiyatrolarıyla. Belki sahip olduğum Türkçe ve hayal gücümü o küçük kutudan duyduğum sese borçluyum. O küçük kutudan çıkan mükemmel Türkçe bence güzel konuşma için de çok güzel bir eğitim aracıydı o yıllarda. Bu arada arkası yarınlar hala devam ediyor TRT radyoda. TRT’nin paylaştığı örnekleri de aşağıya ekliyorum ki belki dinlemek istersiniz.

Bir örnek arkası yarınlara

Ve benim için bu küçük kutu annemin güzel sesidir de ayrıca. O güzelim türküler, hele de sanat müziği şarkıları. Ah anneciğim ne de güzel söylerdi. Mutfakta su sesine eşlik ederdi radyodaki sanatçılar, anneciğim de o naif sesiyle onlara. Mutfağın penceresinden baktığım bahçe kapısı ve pencerenin önündeki ortancalar, sardunyalar geldi gözlerimin önüne.

Radyo Dinle !!!

Arama motorlarına yazdığınız cümle gibi oldu bu. İnternet üzerinden bu cümle ile arar bulursunuz radyonuzu ama hiç benzer mi evinizdeki minik radyonun düğmesini çevirip frekansları yakalamak için anteni sağa sola çevirerek dinlediğiniz programın keyfine? Teknolojinin bize sağladığı kolaylık frekans aramak için düğmeyi çevirip durmuyoruz, antenle boğuşup boyuna yerini değiştirmiyoruz radyonun.

90’lı yıllarla beraber özel radyolar girdi hayatımıza. Telefonun da yaygınlaşmasıyla radyolara canlı bağlantılar başladı. İstek parçalar bir gönülden diğerine armağan edildi. İlk gençlik yıllarımda çok şarkı tutmuşluğum vardır. “Şimdi çalacak ikinci şarkı benden sana gelsin” diyerek. Ah ah…

Sonra bazı radyocular oldu çok sevdiğimiz, bazen çaldığı şarkılar hoşumuza gitti, bazen söyledikleri. Bazılarının hayata bakışı bizimle aynı oldu, bazıları çok mutsuzken bizi güldürmeyi başardı. Bazılarıyla protestomuzu göstermeyi öğrendik. Çok büyük dinleyici grupları oluştu. Bu grupta insanlar birbirleriyle arkadaşlıklar kurdu mesela Nihat Sırdar bunlardan biri. Radyoda anlattıklarını sahnede de çok defalar seyirciyle buluşturdu. Severek dinliyorum.

O zaman gününüz kutlu olsun sayın dinleyiciler…

Keşke bunu bir mikrofondan ve bir stüdyodan ulaştırabilseydim size. O ilk gençlik yıllarımda radyo programcısı olmayı çok istiyordum gerçekten. Biraz şiir, biraz öykü, biraz müzik… Kim bilir belki bir gün… Gene de buradan söyleme fırsatım var işte.

Dünya Radyo günümüz kutlu olsun. Radyonuz daima açık olsun…

???

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Haziranda Ölmek Zor

Haziranda ölmek zor! Hasan Hüseyin Korkmazgil kaleme almış... En çok Nazım Hikmet'e, Orhan Kemal'e Ahmed Arif, Cemil Meriç, Cahit Zarifoğlu'na...

Hep Kahır. Yalan da olsa…

Hep kahır dan bıkmış ki usta, yalan da olsa "Bana İstanbul'u anlat" demiş. E kolay değil memleket hasreti. Çekmeyen ne bilir?

Cem Karaca

Cem Karaca yazılır; Tamirci Çırağı okunur; Namus Belası ya da Bu Son Olsun yada Sevda Kuşun Kanadında ve Deniz Üstü Köprüdür okunur.

Türk Marşı

Türk Marşı. Batı Müziğine armağan özel tınıları Osmanlı Haftasında tekrar hatırlıyoruz. Mehter, Senfoni, Rap. Müziğin evrensel dili hep yaşasın.