Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaSeviYorumDoğa DostuAtık Pil Sorunu / Sıfır Atık
Önceki İçerikMaziyi Korumak
Sonraki İçerikNe Mutlu “Türk’üm” Diyene

Atık Pil Sorunu / Sıfır Atık

Atık pil ve sıfır atık. Piller de diğer atıklar gibi doğa için bir tehdit. Nedir? Ne değildir? Zararları ne? Ne yapmalıyız? Kim topluyor?


7 dakika


Atık pil de doğayı ve canlıları dolayısıyla biz insanoğlunu tehdit etmeye devam ediyor. Yapılan onca toplama çalışmasına rağmen hala yetersiz. Bugün sıfır atık köşemizde bu konuyu ele alıyoruz. “Nedir? Ne değildir? Zararları ne? Ne yapmalıyız? Kim topluyor?” sorularına yanıt arayacağız.

Sıfır Atık dosyasında ele aldığımız konular sizlerin çok dikkatini çekiyor. Mavi gezegen ve insanın geleceği için düşünen, hassasiyet gösteren tüm okuyucularımıza teşekkür ediyoruz. Özellikle mutfak atıkları üzerinde bir çok yorum aldım. Ama pil ve yağ konusunda da hala soruların olduğunu görünce bu konuyu da yazalım dedim. Atık yağ da haftaya tam da burada olacak.


Atık pil nedir?

Önce tanımlamaları yapalım. Sıfır Atık şöyle yapmış bu tanımlamaları.

“Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek bünyesinde depolayan cihazlara “pil” denir.”

“Kullanım ömrünü tamamlamış veya uğramış olduğu fiziksel hasar sonucu kullanılmayacak duruma gelmiş pillere “Atık Pil” denir.”

Onlar her yerde

Evet piller hayatımızın içinde her yerde. Hemen hemen kullandığımız tüm aletlerde, arabalarımızda varlar. Kolumuzdaki saatten, telefonlarımızın bataryasına kadar… Ve tabii ki arabalarımızdaki aküler.

Türkiye Çevre Koruma Vakfı‘nın belirttiğine göre her yıl 6-7 bin ton civarında pil satışı yapılıyor.

Çevre Koruma Dairesi’nin kullandığı şu veriler pillerin değerini ortaya koyuyor aslında.

“AB ülkelerinde 2007 yılı verilerine göre yaklaşık 160 bin ton kadar taşınabilir pil piyasaya sürülmüştür. Bu miktardaki piller bünyesinde ise çeşitli metallerden toplam 110-115 bin ton bulunabilmektedir. Bahis konusu metallerin piyasa değeri 50-100 milyon euro olarak hesaplanmıştır.”

Yani bu piller çöpe atılmayacak kadar değerli.

Ve zararları

Atık pil çevreye ve tabii ki insan sağlığına çok zararlıdır.

Bu piller çöpe atıldığında zamanla bozulurlar. Ve bozulduklarında içlerindeki metaller açığa çıkar.

Bunlardan ilki cıvadır. Ve cıva doğada bozulmaz, kaybolmaz. Deri ve solunum yoluyla canlılara geçer ve insan/hayvan sağlığını tehdit eder. Suya karışması ciddi sorunlara yol açar.

Diğer madde kadmiyumdur. Ve o da cıva gibi uzun yıllar süren zararlara sebep olur. İçme sularını ve toprağı kirletir. Gıda zincirini bozar.

Ve bir diğer zararlı madde kurşundur. Kurşun ağır metaldir. Vücutta pek çok organda ağır hasarlara sebep olur. Solunum, içme suyu ve gıdalarla vücuda girebilir.

İnsan sağlığından bahsederken doğayı ve diğer canlıları es geçmemek lazım. Yeraltı suları, içme suları, toprak bu metallerle zehirlendiğinde zarar aslında tüm dünyayadır. Bir zincir ve bir kısır döngü halinde devam eder.

Yakılması halinde de zarar aynıdır. Gaz hale geçen metaller yağmurla birlikte yağar ve gene aynı döngü başlar maalesef.

Son olarak pil üretiminde kullanılan metallerin çıkartılması, işlenmesi sırasında doğanın aldığı yarayı hatırlatmak istiyorum.

Bir örnek verelim:

Sadece bir tek kadmiyumlu pil 600.000 litre suyu kirletir. Bu su yaklaşık 11 kişinin yıllık su ihtiyacıdır. Böyle düşününce ne kadar korkunç olduğunu anlayabilirsiniz.

Ne yapmalı?

Atık pil konusu gördüğünüz gibi dünyanın baş belası ama aynı zamanda maalesef vazgeçilmezi de. O zaman hem yeni pillerin kullanımını azaltmak, hem de atıkların bertarafını doğru yapmak olmalı amacımız.

Şarj edilebilir pillerin kullanılması, uzun ömürlü olan pillerin tercih edilmesi ilk amaca hizmet eder. Ve gerçekten de dünya için önemlidir. Pil konusunda üretim yapmak, zararlı olmasına rağmen dışa bağımlılığı azaltması açısından önemlidir. Belki bir umut bu atıkların geri dönüştürüldüğü tesisler artabilir.

Nikel, kadmiyum, nikel metalhidrit ve lityum iyon piller geri kazanılan türdendir. Nikel, kobalt ve kadmiyum elde edilir ve bunlar yeni piller için kullanılabilir. Mesela kobalt rezervi dünya üzerinde çok az kaldığı için geri dönüşüm önemlidir.

Bunları unutmayın!
  • Pilleri açmayın, ezmeyin, yakmayın.
  • Küçük çocuğunuz varsa özellikle küçük pilleri ortalıkta bırakmayın, yutabilirler.
  • Tek kullanımlık pilleri şarj etmeye çalışmayın.
  • Pilleri bir kutu, poşet ya da kavanozda biriktirip sosyal alanlardaki atık pil toplama alanlarına bırakın.
Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Limon Ağacı, Limon Çiçeği

Limon ağacı yetiştirmek istediğiniz oldu mu hiç? Ya da limon çiçeği ile hiç yakından tanıştınız mı? Gözlere şenlik ruha şifacı olur kendisi.

Büyülendiğim çiçek: LEYLAK

Leylak; kokusundan rengine büyülü çiçek. Üstüne yazılmış şiirlerden şarkılara, baharın tüm canlılığıyla konuk oluyor yazımıza...

Havlu Kağıt Geri Dönüştürülemeyenlerden

Bugün konumuz havlu kağıtla. Sıfır Atık dosyamızda hep geri ve ileri dönüştürdüklerimizden bahsettik. Birde geri dönüştürülemeyenler var. Tıpkı kağıt havlular gibi... Sadece çöp! Üstelik yığınlarca...

Bahar Temizliği İçin Doğa Dostu Tüyolar

Bahar temizliği için bayram öncesi tam zamanı. Sıvansın kollar, dolsun kovalar. Belki de bilmediğiniz tüyolar geliyor. Hem de doğa dostu.